Polskie banki w czołówce pod względem digitalizacji

This post is also available in: English

Jak wynika z badania firmy Deloitte, polskie banki znajdują się na czwartym miejscu na świecie pod względem wykorzystywania cyfrowych technologii. Pandemia Covid-19 oraz związane z nią ograniczenia miały istotny wpływ na rozwój kanałów cyfrowych banków.

Konieczność zmiany

Digital Banking Maturity 2020 to czwarta edycja badania dotyczącego stopnia wykorzystywania technologii cyfrowych przez banki na całym świecie. Kryzys wywołany pandemią Covid-19 nie ominął również sektora bankowego. W wyniku wprowadzenia lockdownu, aż 60% banków w skali światowej było zmuszonych ograniczyć godziny pracy swoich placówek lub całkowicie je zamknąć, a kolejne 11% zrezygnować ze stacjonarnego otwierania rachunków. 6% zdecydowało się również nie przyjmować nowych klientów. Reakcją na utrudnienia było wdrożenie przez blisko jedną trzecią banków na całym świecie rozwiązań cyfrowych. Należały do nich  m.in. metody identyfikacji i weryfikacji klientów (23%) oraz udostępnienie klientom płatności zbliżeniowych (18%).

Spośród 13 badanych banków w Polsce, aż 5 okazało się cyfrowymi liderami. Instytucje te od dawna koncentrują się na rozwiązaniach cyfrowych w swoich placówkach, a pandemia tylko przyspieszyła ich wdrażanie. W zestawieniu bankowości Polska znalazła się na czwartym miejscu za Turcją, Hiszpanią, Belgią i przed Singapurem.

Bankowość mobilna

Porównując wyniki badania polskich banków z ubiegłoroczną edycją, powiększyły swoją przewagę zarówno pod względem bankowości mobilnej jak i internetowej (średnio o 6%, podczas gdy średnia w przypadku banków na świecie wyniosła 5%). W Polsce 85% kont jest otwieranych w kanale mobilnym, a 46% w kanale internetowym. Na świecie to odpowiednio 58% i 55%.

,,Doświadczenie użytkownika ma kluczowe znaczenie dla postrzegania danej instytucji przez obecnych i potencjalnych klientów. To łatwość i przystępność, a także rzeczywista użyteczność poszczególnych funkcjonalności cyfrowych ma największe znaczenie dla większości osób korzystających z usług bankowych. Dotyczy to nie tylko podstawowej oferty banku, ale także, a może przede wszystkim, zakresu obsługi pozabankowej”. – podsumował Wiesław Kotecki, Partner, lider zespołu Customer Strategy & Applied Design w Deloitte Digital

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *