Polskie 5G najwolniejsze w UE

5G

This post is also available in: English

Firma Ookla (Speedtest.net) oceniła aktualny stan globalnej technologii 5G. Według danych z ponad 60,5 mln pomiarów, Polska ma najwolniejszą sieć  ze wszystkich 11 badanych krajów UE.

Polska daleko w tyle

Można powiedzieć, że Polska jest na początku drogi na globalnej mapie wdrożeń sieci 5G. Według pomiarów przeprowadzonych przez firmę Speedtest, Polska charakteryzuje się najniższą średnią prędkością pobierania spośród 11 badanych krajów UE. W trzecim kwartale 2020 roku mediana prędkości pobierania danych w technologii 5G w Polsce wyniosła zaledwie 78,39 Mbit / s. Daleko jest nam również do przedostatniej w tym zestawieniu Holandii, która dysponuje wynikiem wyższym aż o blisko 50 Mb/s. Hiszpania wykazała największą medianę prędkości pobierania w porównaniu z 5G spośród badanych krajów Unii Europejskiej.

Jednak nie we wszystkich statystykach jesteśmy na samym końcu. Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury koniecznej do emisji sygnału 5G. W badanym okresie wdrożono 81 stacji radiowych, co stanowi wzrost o 3150% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Blisko 15 tys. miast z dostępem do 5G

Globalna sieć 5G działa już w 99 krajach. W trzecim kwartale 2020 r. światowa mediana prędkości pobierania 5G była wyższa o 954% niż w przypadku 4G. Z kolei średnia prędkość wysyłania aż o 311%. Spośród badanych państw to Norwegia znalazła się na szczycie listy krajów z największą medianą szybkością pobierania. Drugie miejsce w tej kategorii zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie, trzecie RPA.

Na koniec trzeciego kwartału 2020 roku na całym świecie było 14 643 miasta, w których wdrożono 5G, co stanowi wzrost o 1,671% w stosunku do trzeciego kwartału 2019 roku. Liderem pod względem liczby miast z dostępem do sieci piątej generacji są Stany Zjednoczone z wynikiem 7583.

Dane przedstawione w raporcie pochodzą z ponad 60,5 milionów pomiarów przeprowadzonych przez Speedtest w trzecim kwartale 2020 r. W zestawieniu uwzględniono wyłącznie kraje z komercyjnym dostępnym do sieci 5G, aby zapewnić dokładniejszy obraz wydajności, której konsumenci mogą się spodziewać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *