Polski internet na 31 miejscu na świecie

Hawe-Telkom-smart-city

This post is also available in: English

Tegoroczny raport brytyjskiej firmy Cable.co.uk pokazuje, że Europa po raz kolejny plasuje się wśród najszybszych dostawców Internetu na świecie. 16 krajów z Europy Wschodniej znalazło się w pierwszej połowie rankingu.

Polska z niewielkim spadkiem

Z najnowszego zestawienia, wynika że średnia mediana prędkości Internetu na świecie wyniosła 24,83 Mb/s. Liderem w rankingu został Liechtenstein, gdzie internauci mogli pobierać dane z średnią prędkością 229,98 Mb/s, a czas pobierania pliku o rozmiarze 5 GB to mniej niż 3 minuty. Na drugim miejscu uplasowało się Jersey ze średnią prędkością 218,37 Mb/s i czasem pobierania wynoszącym 3 minuty i 8 sekund dla 5 GB. Podium zamyka Andora (średnia prędkość to 213,41 Mb/s i czas pobierania 3 minuty i 12 sekund).

Spośród wszystkich 221 krajów w zestawieniu Polska zajmuje 31 miejsce, co oznacza, spadek o trzy miejsca w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Polscy użytkownicy mogli pobierać dane z średnią prędkością 55,40 Mb/s, a czas potrzebny na ściągnięcie pliku o rozmiarze 5 GB to 12 minut i 19 sekund. Najszybszym Internetem w Europy Wschodniej dysponują mieszkańcy Węgier (99,74 Mb/s).

Liderzy coraz bardziej uciekają

Ogólne wnioski z badania Cable.co.uk pokazują, że globalne prędkości łączy szerokopasmowych stale rosną, ale rozkładają się one nierównomiernie na całym świecie. Badania brytyjskiej firmy przeprowadzone w zeszłym roku wykazały, że pięć najwolniejszych krajów jest 125 razy wolniejsze niż pięć najszybszych krajów. W tym roku jest to 276 razy wolniej.

Ranking „Global Broadband Speed ​​Alliance” opiera się na podstawie 577,5 mln testów, przeprowadzonym przy użyciu aplikacji M-Lab. W Polsce przeprowadzono 352 423 testów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *