Polska z niespełna 100 tys. specjalistami od chmury

pracownik - komputer

This post is also available in: English

Międzynarodowa firma Randstad opublikowała zestawienie liczby talentów z zakresu chmury obliczeniowej, z którego wynika że w Polsce obecnie mamy niespełna 100 tys. specjalistów z umiejętnościami w zakresie technologii chmurowych. Jest to wynik znacznie gorszy niż na dużych rynkach Europy Zachodniej.

USA liderem, tuż przed Indiami oraz Chinami

Według danych Randstad w Polsce jest obecnie 97 tys. specjalistów w dziedzinie technologii chmurowych. Wynik ten jest ponad czterdziestokrotnie gorszy od lidera tego rankingu Stanów Zjednoczonych, ale też znacznie gorszy od największych krajów Europy Zachodniej. Randstad informuje, że Stany Zjednoczone mają obecnie 4,2 mln ekspertów w dziedzinie chmury, przewyższając pod tym względem Indie (1,9 mln ekspertów) oraz Chiny (1,3 mln).

Z kolei przyglądając poszczególnym państwom w Europie, liderem pod względem liczby specjalistów chmurowych jest Wielka Brytania, z wynikiem ponad 0,5 mln ekspertów. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja (328 tys.) oraz Niemcy (312 tys.). Gorzej od Polski jednak wypadają takie państwa jak: Szwecja, Czechy czy Rumunia.

8 tys. ofert pracy

W Polsce w momencie analizy, na stanowiska wymagające umiejętności chmurowych stwierdzono ponad 8,1 tys. ofert pracy. Zdaniem autorów raportu jest to wynik charakteryzujący się dość niską konkurencyjnością (12 osób na 1 posadę) wobec innych krajów, co przekłada się na większą trudność w pozyskaniu odpowiednich ludzi. Najlepiej pod tym względem wypada rynek chiński, gdzie stosunek ten wynosi 174:1.

Analiza firmy Randstad została oparta na podstawie profili z portalu Linkedln. Na liczbę specjalistów w dziedzinie technologii chmurowych uwzględniono osoby z umiejętnościami przetwarzania w chmurze, na podstawie zweryfikowanych i znormalizowanych danych dotyczących rynku pracy i umiejętności.

Podobne wpisy