Polska wśród najatrakcyjniejszych rynków FTTP

wykresy

This post is also available in: English

Jak wynika z raportu kancelarii DLA Piper, Europę w ciągu dwóch lat czekają duże inwestycje związane z budową sieci światłowodowej FTTP. Skorzysta na tym również Polska, która uznawana jest za trzeci rynek z planowanymi największymi inwestycjami.

Polska wśród pierwszej trójki

Związany z pandemią lockdown oraz trend polegający na przejściu na zdalną pracę zwiększył apetyt inwestorów odnośnie budowy sieci światłowodowej. Szczególnie w przypadku zapewnienia dostępu do lokalizacji użytkownika końcowego. Wśród najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji FTTP w Europie, Polska znalazła się na trzecim miejscu z 15% wskazań. Według respondentów dwa kraje z planowanymi największymi inwestycjami to Niemcy (26%) oraz Wielka Brytania (21%). To najważniejsze wnioski z badania Building a Full Fibre Future: European FTTP Investment Trends 2021 przeprowadzonego przez TMT Finance na zlecenie kancelarii DLA Piper.

Według DLA Piper rynek FTTP jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania w porównaniu z innymi sektorami. Bez wątpienia duży wpływ na zwiększone zainteresowanie miała pandemia oraz związana z nim praca zdalna. Przymusowe wysłanie pracowników do pracy z domu wzmocniło zapotrzebowanie na łącza z ultra szybkim dostępem szerokopasmowym, a to zachęciło inwestorów do działań w tym kierunku – tak uważa 28% badanych.

Dwa lata dużych inwestycji

W przypadku realizacji inwestycji, zdaniem trzy czwartych badanych (78%) atrakcyjność związana z infrastrukturą FTTP w Europie wzrośnie szczególnie w ciągu dwóch najbliższych lat. W tym okresie 14% z nich zamierza zainwestować ponad 1 mld euro, a 23% w przedziale pomiędzy 500 mln a 1 mld euro.

Zdaniem większości (84%) środki na inwestycje będą głównie pochodzić z funduszów infrastrukturalnych. Z kolei spadek oczekiwany jest w przypadku nakładów operatorów telekomunikacyjnych (z 44% do 29% w porównaniu z minionymi 24 miesiącami). Natomiast wzrost swojej działalność inwestycyjną w FTTP oczekiwany jest przez Fundusze emerytalne z poziomu 20% do ponad 27%.

Wśród obaw, inwestorzy najbardziej przewidują problemy związane z nadmiarowością inwestycji. Tak uważa 40% badanych. Na drugim miejscu jest złożoność regulacyjna (26%) i konkurencja z innymi inwestorami (26%).

Badanie zostało przeprowadzone w III kw. 2020 r. przez TMT Finance na zlecenie kancelarii DLA Piper. W badaniu wzięło udział 62 zarządzających, reprezentujących inwestorów, pożyczkodawców, operatorów i doradców dla sektora FTTP, z siedzibami działalności w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpani, Włoch, Szwecji, Danii, Polsce a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *