Polska wśród głównych realizatorów budowy europejskich data centre

budowa - inwestycja

This post is also available in: English

Najnowsze badania przeprowadzone przez DataCentrePricing.com wskazują, że budżet w wysokości 9 mld dolarów zasili przede wszystkim inwestycje budowy kampusów data centre w regionie TIER 2, do którego należy Polska. Według analityków z Knight Frank oraz DC Byte w pierwszym półroczu 2020 r. zaobserwowano aż czterokrotny wzrost tego rodzaju inwestycji w porównaniu do notowanej dotąd średniej rocznej.

Analiza DataCentrePricing.com

Na podstawie wyników najnowszych badań przeprowadzonych przez DataCentrePricing.com, do 2022 r. 9 mld dolarów zostanie przekazane na inwestycje w europejskie centra danych. W analizie wzięto pod uwagę 70 zaplanowanych projektów budowy, a także modernizacji kampusów data center w 12 krajach Europy.

Największe rynki z regionu FLAP, takie jak Paryż czy Londyn, otrzymają mniej funduszy, podczas gdy budżet zasili przede wszystkim państwa, które są klasyfikowane w kategorii TIER 2, czyli między innymi Irlandia, Włochy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, a także Polska. W tych mniej czołowych rynkach przewidywana jest budowa w sumie 850 tys. metrów kwadratowych powierzchni serwerowej o mocy 1500 MW. Prace nad budowami mają ruszyć w 2022 r.

Prognozy ekspertów Knight Frank oraz DC Byte

Analitycy Knight Frank oraz DC Byte także potwierdzili zwiększenie zainteresowania inwestycjami w budowę centrów danych w regionie TIER 2. Bazując na parametrach mocy poszczególnych krajów, spoza regionu FLAP odnotowano przyrosty względem stanu na październik poprzedniego roku przede wszystkim w Madrycie, Berlinie, Mediolanie oraz Warszawie.

Jeżeli chodzi o europejskie inwestycje w minionym czasie, w pierwszym półroczu 2020 r. zaobserwowano czterokrotny wzrost inwestycji w porównaniu do notowanej dotąd średniej rocznej. Natomiast popyt na usługi oferowane przez bazy data center wzrósł o połowę w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *