Polska spada w rankingu cyberbezpieczeństwa

laptop

This post is also available in: English

Przedsiębiorstwa w Polsce stają się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, takie wnioski wynikają z najnowszego rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego firmy Check Point Software. W lipcowym zestawieniu nasz kraj uplasował się na 24 miejscu w Europie i 62 na świecie.

Spadek o 10 pozycji

Firma Check Point Software opublikowała kolejny ranking dotyczący bezpieczeństwa cybernetycznego, w którym Polska zanotowała wynik aż o 10 pozycji gorszy względem ostatniego wydania. W lipcu 2021 r. nasz kraj znalazł się na 24 miejscu w Europie i 62 miejscu na świecie, z indeksem zagrożeń na poziomie 47,4 punktów. Przekładając to na liczbę ataków, przedsiębiorstwa w Polsce są atakowane już średnio 596 razy w tygodniu.

Liderem rankingu firmy Check Point Sofware, ponownie okazała się Wielka Brytania, która uzyskała wynik na poziomie 26,4 pkt. Z kolei za Polską znalazły się takie regiony jak: państwa bałkańskie, Grecja, Portugalia oraz kraje zlokalizowane na wschodzie kontynentu.

Nowy lider zagrożeń

Ranking dostarcza również informacje odnośnie metod cyberprzestępców, którzy znaleźli nowe sposoby infekowania sieci przedsiębiorstw w Polsce. W lipcu br. najczęściej wykorzystywali do tego trojana bankowego Qbot oraz infostrealera Formbooka. Głównym źródłem ataków są już tradycyjnie poczta elektroniczna, która odpowiada już za 79% ataków.

W ujęciu globalnym, najczęściej wykorzystywana metoda to Trickbot. Firma Check Point Software zidentyfikowała go już w 4,1% sieciach firmowych na świecie. Z kolei nowym zagrożeniem staje się Snake Keyloggera, który po raz pierwszy znalazł się na liście dziesięciu najpowszechniejszych zagrożeń internetowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *