Polska na drugim miejscu w CEE pod względem implementacji rozwiązań z zakresu digitalizacji

technologia - komputer - monitor

This post is also available in: English

Pandemia COVID-19 napędza zainteresowanie firm w Polsce nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu digitalizacji – w 2021 r. 28% wszystkich działań organizacyjnych dotyczyły właśnie cyfrowej transformacji. Jednak zdaniem Iron Mountain Polska należy pamiętać, że aby prosperować w erze tak zwanej rewolucji przemysłowej 4.0, konieczne jest ciągłe inwestowanie, a nie jednorazowe działanie.

Sektor finansowy i ubezpieczeniowy odpowiada za 60% wszystkich wdrożeń

Niewątpliwie pandemia stała się istotnym motorem inwestycji w cyfryzację, która wpływa nie tylko na funkcjonowanie danej organizacji, ale także na przewagę konkurencyjną na rynku. Z badania przeprowadzonego przez Iron Mountain w Europie wynika, że w 2021 roku aż 86% ankietowanych organizacji dostrzega wpływ nowych rozwiązań cyfrowych na przewagę konkurencyjną na rynku. Wśród głównych obszarów objętych procesem digitalizacji wymieniają: wsparcie IT (49%), CRM (36%) oraz zarządzanie zespołem (34%). Co więcej zdaniem przedstawicieli Iron Mountain w Polsce, sytuacja w naszym kraju wygląda podobnie – działania związane z digitalizacją biznesu stanowiły 28% wszystkich usług, z czego 70% stanowi digitalizacja dokumentacji archiwalnej.

Zdaniem Marcina Drzeweckiego, prezesa Iron Mounain Polska, Polska charakteryzuję się dużą dynamiką implementacji rozwiązań technologicznych i to w każdy obszarze funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Równocześnie podkreśla, że liderem pod tym względem jest szczególnie sektor finansowy i ubezpieczeniowy, która odpowiada za aż 60% wszystkich wdrożeń.

Polska jednym z liderów CEE

Przyglądając się sytuacji na rynku w Europie Środkowo-Wschodnie, Czechy zajmują wiodącą pozycję pod względem cyfryzacji, z 44% wskaźnikiem wdrażania nowych rozwiązań. Drugim krajem pod tym względem jest Polska z wynikiem 28%. Podium uzupełniają Węgry z wskaźnikiem implementacji technologicznych rozwiązań na poziomie 24%.

Jednak pomimo wysokiej pozycji w zestawieniu, firmy w Polsce wciąż muszą mierzyć się z utrudnieniami, które uniemożliwiają wdrożenie nowych rozwiązań jeszcze na szerszą skalę. Przedstawiciele Iron Mountain w Polsce uważają, że strategia zarządzania informacją w organizacji powinna być nieustannie aktualizowana wraz z postępem technologicznym oraz zmieniającym się prawem.

Podobne wpisy