Połowa firm IT w Polsce dostosowała się do pracy zdalnej

praca - biuro

This post is also available in: English

Według najnowszych badań Equinix, pandemia stała się czynnikiem transformacji polskich przedsiębiorstw, szczególnie związanych z modelem pracy zdalnej. Już ponad połowa firm IT przekształciła własną infrastrukturę, aby w jak najlepszy sposób przygotować się do wymagań związanych z jej funkcjonowaniem.

Praca zdalna

W ogólnej ocenie, pandemia oraz lockdown miały negatywny wpływ na funkcjonowanie całego rynku. Jednak utrudniony kontakt z klientem i przejście pracowników na model pracy zdalnej miało także swoją pozytywną stronę. Pandemia stała się czynnikiem zmian, w szczególności polegających na przyspieszeniu inwestycji w infrastrukturę IT. Jak wynika z ostatniego badania firmy Equinix, już 52% polskich przedsiębiorstw przekształciło swoją infrastrukturę informatyczną, aby dostosować ją do wymagań związanych z pracą zdalną i hybrydową. Co więcej, 45% uważa, że w ich przedsiębiorstwach nastąpiły długofalowe zmiany dotyczące tego, gdzie i jak ludzie będą pracować.

Przyspieszenie transformacji cyfrowej

Oprócz pracy zdalnej jako głównego tematu zmian w sektorze IT, przedsiębiorstwa w Polsce zostały również zapytane o plany związane z transformacją cyfrową. Co trzecie (35%) potwierdziło, że pandemia Covid-19 była czynnikiem przyspieszenia procesu digitalizacji, a kolejne 33% wskazało, że budżety ich przedsiębiorstw zostały zwiększone w celu zaspokojenia szybkiego wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania cyfrowe.

W przypadku priorytetów, trzy czwarte (73%) firm w Polsce uznaje proces transformacji cyfrowej jako główny obszar działań w najbliższym czasie. 58% również zmieniło w tym celu swoją strategię informatyczną, a 54% chce inwestować w technologię, aby po pandemii ich przedsiębiorstwo było bardziej elastyczne.

Połączenia bezpośrednie

Jako drugi, główny obszar działań związanych z inwestycjami firm w czasie pandemii znalazły się połączenia bezpośrednie (interconnection). Już ponad połowa (54%) przedsiębiorstw w Polsce chce więcej inwestować w tego typu rozwiązania. Co więcej, odsetek osób, które stwierdziły, że połączenia bezpośrednie mają kluczowe znaczenie dla przetrwania ich firmy, wzrósł z 35% w zeszłym roku do 49% w tym roku.

,,Na podstawie tego badania możemy wysnuć wniosek, że połączenia bezpośrednie stanowią podstawę transformacji cyfrowej w Polsce i spodziewamy się, że przez następne kilka lat sytuacja ta się utrzyma”. – komentuję Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix w Polsce

Badanie Equinix objęło 2600 decydentów IT w różnych przedsiębiorstwach w obu Amerykach, Azji i Pacyfiku i EMEA (w tym Polsce). Respondenci zostali wybrani do udziału z panelu internetowego Dynata. Badanie zostało przeprowadzone online od 17 grudnia 2020 r. do 8 stycznia 2021 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *