Polkomtel zapowiada komercyjne 5G w Polsce w I kw. 2020

maszt-telefonii-komórkowej

This post is also available in: English

Zgodnie z prognozami PMR, jeszcze przed aukcją 5G nastąpi komercyjny start usług 5G w Polsce. Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat rozpoczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. W I kwartale 2020 r.  klienci z 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z usług.

5G już po testach

Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia i uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz.

Zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie” – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtel, cytowany w komunikacie.

Komercyjny start w 7 miastach

Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz, pozwalające przy użyciu technologii MIMO (multiple input, multiple output) 4×4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

W pierwszym kwartale 2020 roku planowane jest uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

TDD kluczowym elementem

Wykorzystanie częstotliwości 2600 MHz na potrzeby 5G jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę sieci 5G w oparciu o taką technologię

W budowanej sieci 5G kluczowym elementem jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Komercyjne usługi 5G przed aukcją

Zgodnie z prognozami PMR dla polskiego rynku telekomunikacyjnego, komercyjny start usług 5G w Polsce będzie miał miejsce jeszcze przed finalizacją aukcji zaplanowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) na 2020 rok.

Warto przypomnieć, że już wcześniej, bo w IV kw. 2019 r. start komercyjnego 5G w swojej sieci w Trójmieście sygnalizował Play (pasmo 2100 MHz). T-Mobile Polska i Orange Polska testują 5G, korzystając z pozwoleń UKE i udostępnionych na potrzeby pilotaży częstotliwości. Tutaj więcej informacji na temat statusu testów 5G w Polsce. Co ciekawe, Plus był wówczas najbardziej wstrzemięźliwy jeśli chodzi o komunikację dotyczącą 5G, czekając – jak widać – z konkretną informacją do samego końca.

pierwsze-w-polsce-5g
Źródło: Grupa CPS

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *