Polcom zarządza chmurą zgodnie z ISO 27017

cloud-computing

This post is also available in: English

Polcom uzyskał certyfikat potwierdzający zgodność, Zarządzania Systemem Bezpieczeństwa Informacji w Chmurze z normą ISO 27017.

Bezpieczeństwo usług cloud

Polcom uzyskał certyfikat zarządzania bezpieczeństwem informacji w chmurze. Z naszych informacji wynika, że spółka prowadziła proces certyfikacji już kilka miesięcy wcześniej, jednak teraz poinformowała o tym oficjalnie. ISO 27017 to międzynarodowa norma, która kładzie szczególny nacisk na zarządzanie ryzykiem w obszarze usług cloud computing. ISO 27017 określa przede wszystkim dobre praktyki z zakresu bezpieczeństwa w kontekście usług cloud.  

Wymagania zawarte w normie ISO 27017 dotyczą nie tylko wewnętrznego zarządzania jakością dla dostawców  usług  cloudowych, ale również dla relacji z klientami. Żeby spełnić wymogi normy dostawca powinien wdrożyć szczegółowe procedury związane z relacjami z klientami dotyczące zarządzania samą usługą, powiadomieniami czy aktualizacjami. W ramach  wytycznych określonych w normie ISO 27017 dostawca usługi powinien udzielić klientowi niezbędnych informacji dotyczących platformy cloudowej, na której świadczone są dla niego usługi np. technologie w oparciu o które jest budowana chmura, wdrożone zabezpieczenia czy też lokalizacja geograficzna.

„Chmura obliczeniowa Polcom jest zbudowana w oparciu o jedne z największych i najnowocześniejszych ośrodków data center w Polsce, dlatego można powiedzieć, że pod kątem technologicznym Polcom już wcześniej spełniał standardy opisane w ISO 27017. W ostatnich miesiącach włożyliśmy jednak wiele pracy, aby uszczelnić procedury związane z procesem informowania klientów o świadczonych usługach oraz środkach kontroli w zakresie bezpieczeństwa usług chmurowych” – podkreśla Stanisław Borkowski, Quallity Assurance Manager w Polcom.

2 centra danych i ponad 200 klientów

Polcom to jeden z największych dostawców usług datacentrowych w Polsce. Według raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”, spółka dysponuje dwoma dużymi ośrodkami na południu Polski o powierzchni brutto ok. 3,5 tys. m2 każdy. Z usług datacentrowych dostawcy korzysta ponad 200 podmiotów. W większości są to duże firmy, ale znaczący jest również udział segmentu MŚP. Ponad 70% klientów to firmy o zasięgu międzynarodowym. Trzy główne branże, które reprezentują klienci Polcom to: e-commerce, przemysł (produkcja) oraz finanse i bankowość.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *