Polacy spędzają w internecie nawet 23 lata swojego życia

komputer

This post is also available in: English

Internet zaczyna coraz bardziej dominować w naszym życiu. Jak wynika z analizy NordVPN przeciętny Polak spędza już blisko jedną trzecią swojego czasu online. Co więcej co trzeci z nas uważa, że nie wyobraża sobie dnia bez internetu.

Tygodniowy czas w internecie – 51 godzin

23 lata, 5 miesięcy i 16 dni – tyle przeciętny Polak spędza czasu swojego życia w internecie. Jest to mniej więcej dwa lata więcej niż mieszkaniec USA oraz pięć lat mniej niż mieszkaniec Hiszpani. Pierwszy kontakt z siecią zaczyna się już od godziny 9:01, offline jesteśmy z kolei o 21:49.

Facebook, Twitter i Instagram pochłaniają najwięcej czasu spędzonego online. Każdy Polak poświęca na to mniej więcej 7 godzin i 4 minuty tygodniowo. O około godzinę mniej przeznaczamy na oglądanie filmów na portalach typy YouTube. Filmy i seriale to kolejne 4 godziny i 38 minut naszego życia tygodniowo. Nie brakuje również czasu na słuchanie muzyki online (3 godziny i 20 minut).

Czas spędzony online

Co czwarty Polak udostępnia swój PESEL

Internet tak wchłonął w nasze życie, że co trzeci badany  (35%) nie wyobraża sobie życia bez niego. Dla 29% to również możliwość realizacji własnych zainteresowań.

Jednak czas spędzany w sieci to również ryzyko udostępniania poufnych danych. Respondenci przyznają, że najczęściej ujawniają takie informacje jak:  imię i nazwisko (82%) data urodzenia (75%), adres zamieszkania (63%), zawód (37%), status związku (33%.), a także rozmiar odzieży (28%) oraz to, „co lubią” i to, „czego nie lubią” internauci (26%). Co czwarta osoba z Polski publicznie ujawnia swój numer PESEL (25%) oraz dane konta bankowego (22%).

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Norstat, na zlecenie NordVPN. W badaniu wzięli udział mieszkańcy Polski w wieku 18-74 lat w dniach 23-30 sierpnia 2021 r.

Podobne wpisy