Polacy za cyberbezpieczeństwo są skłoni płacić ok. 30 zł miesięcznie

ochrona - laptop

This post is also available in: English

Co dziesiąty internauta w Polsce nie chroni swoich urządzeń przed potencjalnymi cyberzagrożeniami. Jeśli zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, w większości przypadków korzystamy z bezpłatnych rozwiązań. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę potencjalne koszty narzędzi z zakresu cyberbezpieczeństwa, Polacy są skłonni płacić średnio około 30 zł miesięcznie – to najważniejsze wnioski z badania Coleman Parkes Research przeprowadzonego na zlecenie Allot.

Tylko co czwarty internauta korzysta z płatnych rozwiązań

Ponownie antywirus został najczęściej stosowanym rozwiązaniem z zakresu bezpieczeństwa. Korzysta z niego już 61% internautów. Powodem do optymizmu jest to, że narzędzia zapobiegające atakom typu phishing i malware stają się coraz bardziej powszechne. Z takich rozwiązań korzysta już odpowiednio 59% i 43% Polaków. Kolejne 42% wykorzystuje również narzędzia do blokowania stron internetowych z nieodpowiednią treścią.

Jednak przyglądając się dokładnie stosowanym zabezpieczeniom, 29% z nich to darmowe aplikacje a kolejne 26% to preinstalowane rozwiązania od producenta danego urządzenia. Co więcej, 37% badanych internatów w Polsce jest zdania, że są one wystarczającym rozwiązaniem do zabezpieczenia swojego sprzętu przed potencjalnym atakiem. W opozycji, tylko co czwarty badany (25%) korzysta z płatnych rozwiązań i płaci za nie średnio 34 złotych miesięcznie.

Ciekawe są również argumenty użytkowników nie stosujących żadnych zabezpieczeń. 58% z nich obawia instalowania nowych, nieznanych aplikacji. Ponad połowa (51%) uważa, że zajmuje to za dużo czasu. Kolejne 47% nie wie gdzie szukać odpowiednich rozwiązań, 46% nie wie jakie narzędzie wybrać, a 31% nie wie jak je zainstalować. Co czwarty badany (24%) wskazuje również na aspekt wysokich kosztów stosowania takich rozwiązań.

Telefon komórkowy wymaga największej ochrony

W przypadku pytania dotyczącego w których urządzeniach potrzebujemy najbardziej ochrony, 42% badanych wskazuje na telefony komórkowe. Tyle samo (46%) obawia się, że ich mikrofony i kamery wbudowane w niektóre ich urządzenia mogą zostać zhakowane i wykorzystane do szpiegowania. Jednak największe obawy dotyczą takich aspektów jak: ataki phishingowe (56%), narażenie dzieci na cyberzagrożenia (56%) i utrata poufnych danych (54%).

Niepokojące jest to, że co trzeci badany jest zdania, że o bezpieczeństwo użytkowników powinien zadbać dostawca usług, a 26% dostawca urządzeń. Tylko 21% bierze tą odpowiedzialność na siebie. Co ciekawe, 60% ankietowanych uważa, że ​​jeśli na rynku pojawi się nowy operator i przedstawi kompleksową ofertę w zakresie ochrony danych, skorzysta z jego usług. Jednak w przypadku potencjalnych opłat za rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, średnio jesteśmy zapłacić 32,5 zł na miesiąc za kompleksowe zabezpieczenie smart domu oraz 31,8 zł za pełne zabezpieczenie sieci domowej i wszystkich urządzeń użytkownika.

Podobne wpisy