Polacy sceptyczni do pracy w modelu stacjonarnym

praca zdalna

This post is also available in: English

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Samsunga, Polacy chcą pracować na stałe w trybie hybrydowym i nie wyobrażają sobie powrotu do stacjonarnego trybu pracy. Ponad połowa podkreśla, że ich produktywność poprawiła się dzięki przejściu na model, który łączy oba podejścia. Jednak tym samym większość pracowników oczekuje lepszego wsparcia ze strony pracodawców, również w zakresie dostępu do odpowiednich technologii.

Przede wszystkim poprawa efektywności

Ogólnoeuropejskie badanie firmy Samsung pokazuje, że hybrydowy model pracy zakorzenił się na stałe i większość z nas nie wyobraża sobie powrotu do pracy wyłącznie z biura. Powrót do warunków pracy sprzed okresu pandemii chce tylko 14% Europejczyków, z czego najbardziej sceptyczni do takiego podejścia są Niemcy (7%), Szwedzi (11%) oraz Polacy (12%).

Wśród głównych argumentów za utrzymaniem hybrydowego modelu pracy jest poprawa efektywności. Na ten czynnik wskazuje 51% Polaków. Na kolejnych miejscach znalazły się: planowanie i organizacja (48%), elastyczność (46%), praca w zgodzie z własnym harmonogramem (44%). Kolejne 41% uważa, że dzięki pracy z domu zmienił się ich sposób myślenia, a 37% ma większą motywację.

Do opcji hybrydowej bardziej przyzwyczaili się pracownicy z kategorii wiekowej 18-34 lata, wśród której 43% badanych pozytywnie ocenia możliwość takiej pracy. Nieco mniejszy odsetek występuje z kolei w grupie 35-44 lata, gdzie taki pogląd potwierdza 40%. Najmniej przekonani do takiej opcji są pracownicy powyżej 55 roku życia, gdzie tylko 33% z nich pozytywnie ocenia hybrydowy model pracy.

Oddzielenie życia prywatnego i zawodowego

Praca w modelu hybrydowym wymaga odpowiedniej organizacji, łączącej życie prywatne i zawodowe. 15% Polaków ma problem z ich rozdzieleniem, co skutkuje poczuciem ciągłej pracy. Jednocześnie co trzeci Polak (33%) przyznaje, że równocześnie realizuje obowiązki domowe i zawodowe, przy czym blisko trzech na dziesięciu badanych (28%) twierdzi, że płynnie przechodzi od obowiązków zawodowych po domowe, podczas gdy 1/4 (26%) żongluje zadaniami na przemian.

Praca w modelu hybrydowym to również zaoszczędzony czas na dojazdy do pracy. Blisko dwie trzecie (58%) przyznaje, że poświęca go na spędzanie czasu z rodziną. Kolejne 52% nadrabia zaległości w pracach domowych, 46% na czytaniu książek, 45% oglądaniu TV, 43% na ćwiczeniu i 43% gotowaniu.

Podobne wpisy