Polacy niechętnie korzystają ze stron rządowych

laptop

This post is also available in: English

Jak wynika z badania Eurostatu, Polacy niezbyt chętnie pozyskują informacje z rządowych stron internetowych. W 2020 roku pod tym względem zajęliśmy 24 miejsce na 30 analizowanych krajów.

Tylko jedna czwarta Polaków deklaruje korzystanie ze stron rządowych

W 2020 r. 47% obywateli UE zgłosiło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskało informacje ze stron internetowych organów publicznych. W tej statystyce Polacy nie należą do aktywnych użytkowników takich witryn. Według danych Eurostatu, tylko co czwarty (27%) mieszkaniec Polski korzysta z rządowych portali internetowych. Liderami w zestawieniu są Dania (89%), Finlandia (84%) oraz Holandia (81%).

badanie eurostat

Okazuje się, że osoby w wieku 65-74 lat najrzadziej szukają informacji na rządowych stronach internetowych. Spośród wszystkich badanych krajów tylko 26% zadeklarowało, że prowadziło takie działania. Drugą grupę, którą również możemy zaliczyć do osób starszych, z stosunkowo niskim odsetkiem osób są osoby w przedziale wiekowym 55-64 (41%). Co ciekawe na podobnym poziomie osób deklarujących poszukiwanie informacji na stronach rządowych jest najmłodsza badana grupa 16-24 lata (46%). Największą chęć przejawia grupa 25-34 lata, w której blisko dwie trzecie osób (59%) zadeklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyszukiwało informacji na stronach rządowych.

Ponad 8 mln Polaków z profilem zaufanym

Mimo słabych wyników na tle innych krajów Europejski w poszukiwaniu informacji na witrynach rządowych, poprzedni rok był rekordowym okresem w którym podwoiła się liczba Polaków posiadających profil zaufany. Według danych KPRM w 2020 r. zostało aktywowanych ponad 4 mln takich profili, co przełożyło się na ogólną liczbę 8,8 mln aktywnych kont. Poprzedni rok był również rekordowy pod względem złożonych wniosków za pomocą profilu zaufanego. Najczęściej Polacy wykorzystywali go do składania wniosków ,,Wyślij pismo ogólne”, nabycie lub sprzedaż samochodu, odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie narodzin dziecka oraz usługi meldunkowe. Więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/8-milionow-polakow-z-profilem-zaufanym/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *