Polacy czekają na 5G

mobile-phone-5G-infrastructure

This post is also available in: English

Badanie przeprowadzone przez Ericsson wykazało, że ponad połowa Polaków chciałaby zacząć korzystać z sieci 5G u swojego operatora w ciągu roku od jej uruchomienia. Dla konsumentów najważniejszym czynnikiem przy wprowadzaniu sieci piątej generacji jest zwiększona przepustowość łącza.

Szybszy internet oraz większe bezpieczeństwo

Badanie „5G Made in Poland” przeprowadzone wśród polskich respondentów wykazało, że Polacy z niecierpliwieniem czekają na wdrożenie pełnych możliwości, jakie oferuje sieć 5G. 52% badanych chciałoby zacząć korzystać z sieci 5G u swojego operatora w ciągu roku od jej uruchomienia. Z kolei co szósta osoba liczy na dostęp do nowej sieci  w ciągu miesiąca od uruchomienia usługi. Wyniki badania jednoznacznie pokazują, że konsumenci mają duże oczekiwania co do wprowadzenia sieci piątej generacji, choć sama technologia jest już dostępna w Polsce. Jednak do pełnego korzystania z możliwości 5G konieczne jest wydzielenie odpowiednich pasm częstotliwości, które przez UKE jest zapowiadane na początek przyszłego roku.

Najważniejszym czynnikiem dla konsumentów przy wprowadzeniu sieci piątej generacji jest zwiększona przepustowość łącza, która jest gwarantem szybszego internetu. 28% badanych wskazało ten aspekt. Istotne staje się również bezpieczeństwo danych (19%). Blisko jedna czwarta badanych uważa że sieć 5G zapewni większe bezpieczeństwo niż 4G we wszyzstkich obszarach eksplaracji.  Kolejne 21% stwierdziło, że 5G będzie bezpieczniejsze w niektórych obszarach. Zdaniem 16% sieć 5G zapewni również lepszy zasięg łączności mobilnej.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2020 roku przez SW Research na zlecenie Ericsson na grupie Polaków powyżej 16. roku życia. W trakcie badania przeprowadzono 806 ankiet, a reprezentatywność była kontrolowana pod względem podstawowych zmiennych demograficznych: płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Na znaczeniu zyskują również polscy producenci

Jakiś czas temu psialiśmy odnośnie badania przeprowadzonego również przez firmę Ericsson, w którym podkreślono znaczenie pochodzenia komponentów do budowy sieci 5G w Polsce. Zdaniem 71% badanych produkcja komponentów do budowy sieci 5G powinna być w rękach firm z Polski (53%) lub Europy (16%). Takie regiony jak Stany Zjednoczone czy Chiny otrzymały 4,4% i 2,5% wskazań. Więcej na temat tego badania możesz znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/polacy-chca-sieci-5g-made-in-poland/

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *