Polacy coraz chętniej wybierają sieć do zakupu komputera

akcesoria komputerowe

This post is also available in: English

Prawie dwie trzecie Polaków kupuje akcesoria komputerowe z wykorzystaniem sieci, a jedna trzecia wyłącznie przez Internet. Jedna piąta z nas traktuje portale jako źródło informacji o konkretnych produktach, po wybraniu konkretnego urządzenia udaje się do stacjonarnego sklepu i tam dokonuje zakupu.

Sieć coraz bardziej popularniejsza

Uczestnicy badania Cyfrowe Zwyczaje Polaków najczęściej wskazywali, że jedynym sposobem na zakup nowego komputera jest zakup online. Ponad 30% respondentów uważa, że ​​szuka informacji o ofertach w Internecie i tam dokonuje zakupu. Z kolei 19% traktuje portale aukcyjne jako źródło informacji o danym produkcie, a po wyborze konkretnego modelu udaję się do punktu stacjonarnego i tam dokonuje zakupu urządzenia. Tylko 6% badanych deklaruje, że przy zakupie nowego komputera korzysta wyłącznie z punktów stacjonarnych. Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do zakupów online. W przypadku sprzętu komputerowego, niezależnie od przyjętej ścieżki, aż 65% użytkowników ostatecznie składa zamówienie online. Stacjonarnie robi to 30%. Aneta Gergont-Gałązka, dyrektor departamentu marketingu w Wonga zauważa, że już 84% badanych korzysta z internetu w trakcie zakupu komputera lub akcesoriów komputerowych.

Głównym powodem zakupu sprzętu komputerowego w sieci jest przede wszystkim wygoda, na którą wskazało blisko 80% ankietowanych. Dzięki zakupom w Internecie nie musimy tracić czasu na chodzenie po sklepach stacjonarnych szukając odpowiedniego komputera. 65% uważa również, że zakupu przez Internet są bardziej opłacalne oraz na platformach aukcyjnych można znaleźć te same modele w niższych cenach. Trzecim kluczowym czynnikiem zakupów w sieci jest możliwość poznania opinii innych użytkowników i możliwość natychmiastowego wyboru komputera (64%).

Zagrożenie

Nie wszyscy badani jednak mają pełne zaufanie przy zakupach przez Internet. Blisko jedna czwarta uważa, że udostępnianie danych w sieci jest nie bezpieczne, dlatego unika robienia zakupów w ten sposób. 16% badanych deklaruje, że nigdy nie kupiła komputera lub akcesoriów komputerowych przez Internet.

Badanie „Cyfrowe przyzwyczajenia Polaków” zostało przeprowadzone na panelu internetowym Kantar Millward Brown we wrześniu 2020 r., na zlecenie Wonga Polska. Objęło 159 osób w wieku od 20 do 55 lat, które korzystają z internetu, posiadają konto w banku online, aktywnie z niego korzystają i nie odrzucają możliwości pożyczki w przyszłości. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.

Więcej na temat handlu internetowego możesz znaleźć w naszym nowym raporcie ,,Handel internetowy w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *