Polacy coraz chętniej sięgają po rozwiązania typu smart home

dom

This post is also available in: English

W 2020 r. co trzeci nowo wybudowany dom był wyposażony w rozwiązania smart home, a zdecydowana większość użytkowników tej technologii była zadowolona z tej inwestycji. Głównym powodem, dla którego Polacy wybierają inteligentne rozwiązania jest wygoda, rzadziej bezpieczeństwo.

Najważniejszy jest komfort, mniej bezpieczeństwo

Według „Raportu o budowie domów w Polsce” zdecydowana większość Polaków ma świadomość istnienia rozwiązań smart home, a tylko 16% nigdy nie słyszało o tej technologii. Co ciekawe, według analizy przeprowadzonej przez Oferteo.pl, w 2020 roku już co trzeci nowo wybudowany dom był wyposażony w inteligentną technologię. Spośród nich aż 90% jest zadowolona ze swojej instalacji, a 71% planuje jej poszerzenie w najbliższej przyszłości.

Jednym z głównych powodów, dla których Polacy decydują się na inwestycje w rozwiązania smart home, jest poprawa komfortu. Uważa tak 78% respondentów. Dokładnie połowa badanych uważa również, że jest to dobry powód, aby korzystać z nowoczesnych technologii, a dla 43% jest to sposób na oszczędność. Tylko jedna trzecia (36%) wskazała na czynnik dotyczący zwiększenia bezpieczeństwa.

badanie smart home

Z drugiej strony, wśród osób nieprzekonanych do rozwiązań z zakresu smart, głównym argumentem do nieinwestowania w nią jest przekonanie o braku potrzeby takich rozwiązań. Potwierdziło to 61% badanych. 42% uważa również, że są one zbyt drogie, a 13% nie ma wystarczającej wiedzy na jej temat.

Które technologie najbardziej nas interesują?

Decydując się na inteligentne rozwiązanie, Polacy najczęściej wybierają systemy odpowiedzialne za sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem. W 2020 r. wdrożono je odpowiednio w 68% i 64% nowo wybudowanych domach. Idąc dalej, Polacy równie chętnie sięgają po systemy alarmowe (58%), czujniki (51%) i kamery monitoringu (49%). Porównując wyniki z 2020 r. do tego samego badania z 2019 r., możemy zauważyć, że rozwiązania wpływające na bezpieczeństwo straciły priorytet względem rozwiązań zapewniających większy komfort użytkowania.

badanie  smart home

W zeszłym roku nabywcy inteligentnych rozwiązań najczęściej wybierali systemy od Google Home. Z ich systemów korzysta względem poprzedniego roku o 6% więcej domów, co w udziale na rynku w Polsce daje blisko jedną piątą domów wyposażonych w tą technologię. Drugim najpopularniejszym systemem jest Xiaomi Mijia / Aqara, a trzecim pod względem popularności system Amazon Alexa. Największy spadek udziałów na rynku smart home w Polsce względem poprzedniego roku odnotował Apple HomeKit, z którego skorzystało o 16% mniej użytkowników. Dodatkowo 20% badanych nie zdecydowała się na zakup całego systemu, a jedynie na pojedyncze, niescentralizowane urządzenia.

,,Polacy coraz bardziej otwierają się na nowe technologie. Każdy z nas ma dziś przy sobie smartfona, a wizja wykorzystania go do sterowanie urządzeniami w swoim domu wydaje się kusząca. Na rynku są dziś dostępne inteligentne rozwiązania, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić komfort życia, ograniczyć koszty eksploatacyjne domu lub uczynić go bardziej przyjaznym środowisku. Niemal każdy inwestor znajdzie więc coś, co odpowie na jego potrzeby” – komentuję Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *