Polacy chcą smartwatche, niekoniecznie telefony z 5G

smartwatch

This post is also available in: English

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na powszechność najpopularniejszych urządzeń elektronicznych takich jak smartfony czy komputery. W tym czasie Polacy myśleli bardziej o zakupie nowego smartwatcha, bardziej niż o telefonie z dostępem do sieci 5G – to najważniejsze wnioski z trzeciej edycji badania „Digital Consumer Trends 2021” opublikowanego przez firmę Deloitte.

Rośnie popularność inteligentnych zegarków

Rok 2020 w Polsce przyniósł wiele zmian spowodowanych epidemią koronawirusa. Powszechność pracy i nauki zdalnej, dłuższy czas spędzany przed ekranami telewizorów i telefonów to tylko kilka trendów, które zapamiętamy z ostatnich kilkunastu miesięcy. Jednak jak wynika z badania Deloitte, Polacy w czasie pandemii nie przekonali się do popularnych urządzeń elektronicznych (smartfonów, laptopów, tabletów i komputerów stacjonarnych). Odsetek osób posiadających tego typu urządzenia pozostał na podobnym poziomie.

Zmienił się natomiast stosunek do inteligentnych zegarków. W porównaniu do poprzedniego roku, aż 32% więcej badanych deklaruje chęć posiadania smartwatcha. W nich najbardziej zależy nam na monitorowaniu aktywności fizycznej, która jest wymieniana przez 24% więcej badanych niż w 2020 r. Szczególnie ten wzrost jest widoczny u osób w wieku 25-34 lat.

smartwatch

Mogłoby się wydawać, że 5G napędzi rynek telefonów komórkowych. Jednak jak wynika z badania Deloitte tylko 7% ankietowanych zwraca uwagę na dostęp do technologii 5G w przypadku zakupu nowego smartfona. Ponad połowa Polaków jako jeden z najważniejszych czynników przy zakupie telefonu wskazuje żywotność baterii, prawie jedna trzecia uwzględnia pojemość pamięci i szybkość procesora.

Bezpieczeństwo danych

Więcej czasu spędzanego przed inteligentnymi urządzeniami oznacza również większe ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Prawie jeden na trzech respondentów (30%) przyznaje, że w większości przypadków akceptuje wszystkie pliki cookie i przekazuje dane aplikacjom, a kolejne 62% robi to czasami. Co czwarty respondent w ogóle nie zastanawia się nad tymi kwestiami lub nie wie, że istnieją opcje akceptowania wybranych zgód na zbieranie danych o aktywności online. Tylko 9% jest świadomych możliwości korzystania z przeglądarki, która nie pozwala na takie udostępnianie danych.

polityka prywatności

Podobne wpisy