Polacy chcą sieci 5G „Made in Poland”

5G-network

This post is also available in: English

Ponad 70% Polaków liczy na produkcję komponentów do budowy sieci 5G w Polsce lub Europie. Ponadto jedna trzecia uważa, że ​​sieć 5G należy traktować jako infrastrukturę krytyczną, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i stabilności gospodarczej.

Budowa sieci 5G

Z najnowszych badań firmy Ericsson wynika, że ​​dwie trzecie Polaków ma nadzieję na współpracę z polskimi lub europejskimi firmami przy uruchomieniu sieci piątej generacji. Wdrożenie nowej technologii polegające w dużej części na wymianie sprzętu lub oprogramowania będzie mieć kluczowy wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów UE. Dlatego 71%  badany uważa, że produkcja komponentów do budowy sieci 5G powinna być w rękach firm z Polski (53%) lub Europy (16%). Stany Zjednoczone i Azja otrzymały odpowiedni 4,4% i 2,5% wskazań. Tylko dla co czwartej firmy w Polsce lokalizacja produkcji sprzętu potrzebnych do wdrożenia technologii 5G nie ma znaczenia.

Jedna trzecia badanych uważa również, że firmy działające w Polsce wniosły duży wkład w rozwój globalnych technologii teleinformatycznych. Z 11 fabryk produkujących sprzęt firmy Ericsson na świecie, jedna znajduje się w Polsce. Odpowiada ona za budowy sprzętu radiowego obsługującego 4G i 5G „Made in Poland”. W przyszłości sprzęt  może posłużyć do budowy sieci 5G w Polsce i innych krajach europejskich.

Znaczenie konkurencyjności

Technologia 5G może mieć istotny wpływ na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki, zwłaszcza w obszarze telekomunikacji. 63% respondentów uważa, że właśnie ta ​​branża ma największy potencjał do wykorzystania technologii 5G. 27% wskazuje również na logistykę i edukację, a 21% na branżę rozrywkową. Zdaniem Analysys Mason, z finansowego punktu widzenia, wdrożenie sieci 5G w Polsce przyniesie największe korzyści firmom z branży produkcyjnej i logistycznej. Według szacunków mogą zyskać nawet ponad 7 mld euro.

Firmy odpowiedzialne za budowe 5G w Polsce

pochodzenie komponentów 5G

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *