Podczas pandemii rozwijamy umiejętności cyfrowe

programowanie

This post is also available in: English

Według badań firmy Red Hat podczas pandemii 5% dorosłych Europejczyków rozpoczęło szkolenie w zakresie programowania. Jednym z głównych powodów podjęcia takiego działania jest przekonanie, że osoby z takimi umiejętnościami nie będą miały w przyszłości problemów na rynku pracy.

Dostosowanie umiejętności pod przyszły rynek pracy

W związku z epidemią koronawirusa i towarzyszącymi jej ograniczeniami duża część społeczeństwa zaczęła poszukiwać nowych sposobów na spędzania wolnego czasu. Wśród nich znalazła się grupa ludzi, którzy postawili na rozwój własnych umiejętności, które w ich przekonaniu pozwolą im wejść na nowy rynek pracy w dobie „postkowidowej”. W tym celu 1 na 20 przebadanych Europejczyków w czasie pandemii zaczął rozwijać swoje umiejętności z zakresu kodowania – tak wynika z badania firmy Red Hat. W badaniu uwzględniono osoby, które  brały udział w kursach online lub tworzeniu pierwszych, stosunkowo prostych projektów programistycznych.

Spośród przebadanych 31 tys. Europejczyków, ponad połowa (51%) respondentów przyznała, że w czasie pandemii poświęciło nieco więcej czasu na naukę nowych umiejętności, z czego największą popularnością cieszyło się właśnie programowanie. Z kolei co trzeci respondent (30%) uważa, że takie umiejętności mogą być również przydatne na rynku pracy w najbliższej przyszłości.

Programowanie przyciąga pracowników z różnych sektorów

Jak podkreśla firma Red Hat, obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 wymusiła na wielu firmach konieczność dostosowania się do zmian na rynku pracy. Jej zdaniem niektóre firmy były zmuszone przyspieszyć swoje plany związane z transformacją cyfrową nawet o 3-4 lata. Jednym z jej efektów jest zwiększone zapotrzebowanie na wysoko wykfalifikowanych pracowników z branży IT. Co ciekawe, wiele osób deklarujące rozpoczęcie nauki programowania pochodzi z innej branży i wcześniej nie pracowało w sektorze technologicznym (79% z czego 71% nie posiada wykształcenia naukowego, technicznego czy inżynieryjnego).

„To również pokrzepiające, gdy tak wielu ludzi traktuje programowanie lub tworzenie oprogramowania jako nową umiejętność, którą warto nabyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby z nietechnicznych środowisk” – komentuje Werner Knoblich, jeden z dyrektorów w Red Hat.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *