Poczta Polska inwestuje w cyberbezpieczeństwo

telefon - poczta - wiadomość

This post is also available in: English

Poczta Polska otrzymuje coraz więcej sygnałów o problemach dotyczących podejrzanych wiadomości podszywających się pod jej instytucję. Problem ten też nie omija struktur samej organizacji. Dlatego Poczta Polska zdecydowała się wzmocnić zespół ds. cyberbezpieczeństwa i zainwestować w technologię ochrony systemów IT. W tym celu będzie korzystał ze wsparcia ComCERT, wchodzącego w skład Grupy Asseco.

Odpowiedz na coraz większą liczbę fałszywych wiadomości

Umowa pomiędzy Pocztą Polską a ComCERT dotyczy wsparcia Security Operations Center (SOC), gwarantującego dostęp do specjalistycznej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, w ramach wzmacniania możliwości, przeprowadzone zostaną szkolenia i zaawansowane usługi, w których ComCERT przeprowadzi testy bezpieczeństwa infrastruktury Poczty Polskiej.

Jest to odpowiedz na coraz więcej sygnałów dotyczących fałszywych wiadomości podszywających się pod instytucję. Jak podaje Poczta Polska, od maja 2021 r. otrzymała blisko 500 takich zgłoszeń. Problem dotyczy również wewnętrznych pracowników poczty, którzy w tym samym czasie otrzymali około 300 fałszywych wiadomości mailowych. Najczęściej dotyczy to prób okupu. Cyberprzestępca wysyła wiadomość do instytucji w której podaje fałszywe informacje dotyczące zainfekowania sprzętu IT, a następnie szantażuje opublikowaniem wrażliwych danych. Powszechne są również próby wyłudzenia dopłat do przesyłek.

Świadomość zagrożenia

Poczta Polska wyjaśnia, że obecnie instytucja składa się z ponad 70 tys. pracowników, 7,6 tys. placówek, 40 tys. urządzeń stacjonarnych oraz 20 tys. tabletów. Jest to rozbudowany system, który jest atrakcyjny dla potencjalnych cyberataków, dlatego musi być wspierany odpowiednimi narzędziami.

,,Świadomość zagrożenia wpływa na konieczność podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w ramach całej organizacji. W ramach prowadzonych działań dbamy także, by proces doręczania przesyłek miał w całym łańcuchu doręczenia korespondencji (tradycyjnej i cyfrowej) zagwarantowaną: integralność, poufność i niezaprzeczalność. Poczta w wyniku kooperacji z ComCERT S.A. zaktualizuje reguły i zrealizuje testy potwierdzające ich działanie”. – ocenia Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Podobne wpisy