Plus nie zwalnia tempa z rozszerzaniem usług w sieci 5G

5G-smartfon

This post is also available in: English

Wraz z zakończeniem 2020 r. Polkomtel (operator sieci Plus) osiągnął zasięg sieci 5G we wszystkich województwach Polski, a tym samym dotarł z usługą do 7 mln mieszkańców. Operator planuje dalszą rozbudowę sieci, skutkującą dostępem technologii piątej generacji dla 11 mln Polaków.

Rozwój sieci 5G: wyniki Plusa

Obecnie w dyspozycji sieci 5G, jaką Polkomtel rozwija od maja 2020 r. w oparciu o częstotliwości z zakresu 2 600 MHz, znajduje się ponad 1 000 stacji bazowych, które działają na terenie wszystkich województw w Polsce. Dzięki temu już 7 mln Polaków ma dostęp do szybkiej sieci komórkowej, która działa w technologii 2,6 GHz TDD. Taki system zapewnia prędkość internetu mobilnego zbliżoną nawet do 600 Mb/s, co jest porównywalne do możliwości światłowodu.

Dalsze inwestycje w technologię 5G

W kolejnych miesiącach Polkomtel planuje aktywną rozbudowę technologii 2,6 GHz TDD. Do końca 2021 r. operator chce poszerzyć rozwijaną sieć 5G do 1 700 stacji bazowych, które mają znajdować się w 150 miejscowościach. Przebieg kolejnych inwestycji ma zapewnić zasięg dla 11 mln mieszkańców Polski, nie tylko z największych aglomeracji, ale także tych z mniejszych lokalizacji, takich jak Kielce, Białystok, czy też Zamość.

Równolegle w bieżącym roku Polkomtel weźmie udział we wznowionej aukcji 5G na pełnowartościowe częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz dedykowane technologii piątej generacji. Realizację aukcji przewiduje się na I połowę roku. To pozwoli operatorowi, jak i pozostałym MNOs na rynku, na jeszcze większą parametryzację usługi mobilnego internetu oraz w dłuższej perspektywie wprowadzenie dodatkowych usług telekomunikacyjnych w oparciu o technologię 5G, głównie w segmencie B2B.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *