Plus ma ponad 70 BTS-ów sieci 5G typu NSA

antennas-communication-connection-frequency

This post is also available in: English

Polkomtel, operator sieci Plus, należący do Grupy Cyfrowego Polsatu (GCP), ma już ponad 70 stacji bazowych z zainstalowaną infrastrukturą 5G. Operator kontynuuje budowę sieci typu Non Stand Alone (NSA) z wykorzystaniem częstotliwości 2600 MHz.

Inwestycja na półmetku

Zgodnie z przedstawionymi w styczniu 2020 planami, operator sieci Plus prowadzi prace związane z budową sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. GCP dysponuje na niej pasmem o szerokości 50 MHz. Od strony technicznej pierwszy etap budowy sieci 5G minął już półmetek. Nadajniki 5G zostały zainstalowane na ponad 70 stacjach bazowych. Równocześnie trwają intensywne prace związane z przygotowaniem oferty sprzętowej dla klientów. W laboratorium Plusa testy przechodzą routery i smartfony obsługujące 5G w paśmie 2600 MHz. Sieć jest budowana w oparciu o rozwiązania dostarczone przez dwóch producentów: Ericssona i Nokię (w zależności od dotychczasowych lokalizacji sieci 4G, za które dostawcy odpowiadali w Polsce). Start 5G w Plus zapowiada w momencie, kiedy operator uruchomi komercyjne stacje, a w punktach sprzedaży znajdą się działające w sieci terminale.

Różnice między sieciami Plus i Play

Co ciekawe, GCP zdecydowało się podkreślić różnicę między budowaną przez siebie siecią 5G, a siecią, której uruchomienie zapowiada inny z polskich MNO – Play. Nie braliśmy udziału w medialnych testach 5G, które nie mają znaczenia z punktu widzenia użytkowników. W odróżnieniu od wariantu współdzielenia jednego pasma 2100 MHz pomiędzy 4G i 5G w technologii spectrum sharing, nasza sieć będzie zapewniać dodatkową pojemność dla naszych klientów – powiedział Piotr Szymanowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej GCP.

Oznacza to, że wdrożenia 5G w technologii TDD w paśmie 2600 MHz realizowanego przez sieć Plus i 5G realizowanego w paśmie 2100 MHz w technologii spectrum sharing nie powinno się – zdaniem przedstawicieli GCP – „wrzucać do jednego worka”. Budowana przez Plusa infrastruktura 5G zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci (dodatkowy pas ruchu) przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. W przypadku współdzielenia pasma stacja bazowa musi podzielić to samo pasmo pomiędzy klientów 5G i 4G, więc by dać coś tym pierwszym musi zabrać coś drugim. Pasma radiowe nie są z gumy, a zastosowanie technologii spectrum sharing nie oznacza, że liczba dostępnych zasobów rośnie.

Plus, tak jak inni operatorzy, również dysponuje możliwością szybkiego, masowego uruchomienia 5G na zasadach współdzielenia pasma. Ewentualne udostępnienie tej technologii w sieci Plus będzie powiązane z dostępnością na rynku urządzeń abonenckich oraz analizą realnej przydatności jej wdrożenia dla użytkowników.

2600MHz zapewni lepszy zasięg 5G

Jak podkreśla GCP różnicą w porównaniu do sieci 5G, które uruchomione zostaną na częstotliwości 3400-3600 MHz, po zakończonej aukcji, jest węższy zakres wykorzystywanego pasma. Z kolei zaletą częstotliwości 2600 MHz są lepsze właściwości propagacyjne fal radiowych. Z pewnością, podobnie jak w przypadku LTE Advanced, kolejnym etapem rozwoju sieci 5G, będzie możliwość agregacji pasm radiowych, czyli łączenia ich w celu uzyskania jeszcze lepszych parametrów transmisji danych przez operatora dysponującego stosownymi zasobami radiowymi. Inaczej mówiąc, dzięki wykorzystaniu pasma 2600 MHz, budowana przez Plusa sieć 5G zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3600 MHz, a możliwość łączenia pasm pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G realizowanych w oparciu o nowe częstotliwości i ich refarming.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *