Play przejmuje UPC Polska

sage-przejęcia-współpraca

This post is also available in: English

Pierwsze informacje o zainteresowaniu przejęciem UPC Polska przez Grupę Iliad pojawiły się już w lipcu 2021 r., ale wtedy ISP podkreślił, że jest za wcześnie, by wyciągać daleko idące wnioski. Dwa miesiące później już wiemy, że P4, operator sieci Play, za 7 mld zł przejmie UPC. W wyniku transakcji powstanie silny uczestnik świadczący usługi telekomunikacyjne dla ponad 17 mln klientów.

Transakcja warta 7 mld zł

Właściciel sieci Play, Grupa Iliad i dostawca usług internetowych UPC Polska formalnie porozumiały się, w celu przejęcia operatora. Umowa została zawarta 22 września, a sama transakcja ma opiewać na kwotę 7 mld zł. Obecnie przejęcie wymaga jedynie zgody udzielonej przez Komisje Europejską, która pełni funkcję regulatora rynku.

Jest to już drugie głośne przejęcie Grupy Iliad na polskim rynku telekomunikacyjnym. Wcześniej, we wrześniu 2020 r., francuska grupa przejęła operatora komórkowego firmę Play. Jednak jak wynika z planów, Iliad nie chce poprzestawać jedynie na obecnych inwestycjach.

Realizacja zapowiadanej strategii

Już wcześniej, jednym z głównych priorytetów przedstawianych na polskim rynku przez Grupę Iliad, było wejście na rynek internetu światłowodowego, które docelowo chciał dostarczać do klientów indywidualnych. W zasięgu usługi miało znaleźć się nawet 2 mln gospodarstw domowych, a grupa chciała skupić się na regionach gdzie inni operatorzy na polskim rynku nie dysponowali swoją infrastrukturą.

Obecnie dzięki przejęciu UPC Polska, grupa zyska dostęp do 3,7 mln gospodarstw domowych w technologii światłowodowej oraz 1,5 mln abonentów. Operator na razie nie chce zdradzać za dużo szczegółów odnośnie przyszłości grupy.

„Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce” – zapowiada Jean Marc Harion, prezes Play.

Podobne wpisy