Play podsumowuję pandemię COVID-19

mężczyzna - telefon - laptop

This post is also available in: English

Rozmowy telefoniczne, wiadomości SMS, transmisja danych to elementy, które w czasie pandemii COVID-19 stały się niezbędnym narzędziem komunikacji. Dlatego sieć Play w swoim raporcie „Co zmienił COVID? Play i klienci podczas pandemii” postanowiła podsumować najważniejsze statystyki z nimi związane.

Rozmowy telefoniczne

Pierwszy punkt raportu zwraca uwagę na czas rozmów telefonicznych w sieci Play. Z danych operatora wynika, że w czasie pandemii średnia długość połączeń przedłużyła się aż o jedną minutę, do 3 minut i 30 sekund. Raport zwraca uwagę, że wydłużenie rozmów telefonicznych było szczególnie widoczne w momencie, którym rząd ogłaszał wprowadzenie poszczególnych obostrzeń.  Charakterystyczną cechą tego okresu był również powrót do wiadomości SMS. Pandemia pokazała, że powszechne komunikatory internetowe (np. Messenger) nie wystarczyły Polakom do przekazywania najważniejszych wiadomości znajomym i rodzinie, a tradycyjne wiadomości SMS zanotowały dotąd niespodziewane wzrosty.

W uzasadnieniu wzrostu czasu spędzonego przy telefonie, sieć Play wskazuje na nie przystosowanie pracowników do pracy zdalnej. Pandemia oraz związane z nią obostrzenia sprawiły, że duża część osób była zmuszona do pozostania w domu i wykonywania w nim swoich obowiązków, gdzie równocześnie nie była jeszcze przyzwyczajona do nowych technologii, sięgała po stare sprawdzone metody komunikacji.

Transmisja danych

Okres pandemii to również czas zwiększonej transmisji danych. W rekordowym momencie 2020 r. klienci sieci Play  przetransmitowali ponad 100 tys. TB danych, a w 2021 r. ponad 150 tys. TB danych. Co ciekawe, autorzy zwracają uwagę na dość ciekawe zjawisko – rytm snu Polaków. Zużycie transmisji danych pokazało, że przeciętny klient wstawał średnio o 30 minut później niż w okresie przed pandemią, równocześnie o tyle samo czasu później chodząc spać.

,,Zostaliśmy w domach, gdzie się uczyliśmy i pracowaliśmy, dlatego użytkowanie urządzeń w dniu powszednim zaczęło bardziej przypominać weekend. Dane z sieci Play sugerują, że w pierwszym lockdownie wstawaliśmy o pół godziny później i pół godziny później szliśmy spać” – czytamy w raporcie Play.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *