Play aktywny na rynku telekomunikacyjnym

5G-infrastructure

This post is also available in: English

W ostatnich dniach Play aktywnie działa na rynku telekomunikacyjnym. Najpierw operator 15 października pozyskał 500 mln zł. na rozbudowę infrastruktury, a kilka dni później rozszerzył dotychczasową umowę z Ericsson w zakresie sieci dostępu radiowego. Jak przyznaje zarząd Play, wszystko to ma przybliżyć Polskę do ery 5G

Współpraca z Ericsson

Play i Ericsson rozszerzają współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury, co według operatora zbliży jeszcze bardziej klientów do technologii 5G. Prace skoncentrują się na dostępie radiowym (RAN), w ramach którego Ericsson zmodernizuje sieć dostępu w całym kraju. Wykorzysta do tego wiodące rozwiązanie systemu radiowego 5G Ericsson Radio System.

Dodatkowo Ericsson zobowiązał się do skorzystania z produktów ,,Made in Poland” w tym m.in. technologie Ericsson Radio System takie jak Massive MIMO. Umowa obejmuje również wprowadzenie technologii oprogramowania radiowego, takich jak Ericsson Spectrum Sharing, Uplink Booster i 5G Carrier Aggregation.

,,Rozwój sieci i inwestycje w zakresie nowych technologii są dla Play priorytetem, ponieważ przekładają się na komfort korzystania z usług dla naszych klientów. Cieszę się, że współpracujemy z firmą Ericsson, dzięki czemu dostarczamy najbardziej innowacyjne rozwiązania sieciowe na rynku – powiedział Jean-Marc Harion” Prezes Zarządu Play.

500 mln zł nowych środków

Jeszcze kilka dni wcześniej Play pozyskał 500 mln złotych. Nowe środki pomogą operatorowi sfinalizować inwestycje związane z rozbudową infrastruktury, w tym również odpowiedzialnej za rozwój sieci 5G. Pożyczka zostanie udzielona firmie przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Kwota została podzielona na transze, z których operator będzie mógł skorzystać do końca czerwca 2023 r. Z kolei spłata nastąpi w równych kwartalnych ratach i zakończy się 20 września 2028 r.

 

Podobne wpisy