Plany Plusa wobec sieci 5G

5G

This post is also available in: English

Operator sieci Plus należący do Grupy Cyfrowego Polsatu poinformował o planach rozbudowy sieci 5G w Polsce. Rozbudowa ma dotyczyć wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu, dzięki czemu, w zasięgu sieci 5G znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.

11 mln odbiorców

Plus jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który na początku maja uruchomił sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Wraz z uruchomieniem sieci piątej generacji operator posiadał ponad 100 nadajników w 7 miastach w Polsce. Jak podaje sam Plus ,,Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci”. Według zapowiedzi w 2021 r. operator planuje uruchomić ponad 1700 stacjach w wyniku czego zasięg do sieci 5G uzyska kolejne 150 miejscowości oraz 11 mln osób.

Do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.

Dalszy rozwój

Zwiększenie liczby odbiorców zasięgu sieci 5G od Plusa to nie jedyny plan. Operator planuje również prace nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Obecnie sieć jest rozwijana na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jest również jedynym operatorem, w Polsce który na potrzeby sieci 5G przeznaczył osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, która pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *