Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce

kamera - monitoring

This post is also available in: English

W związku z odbywającym się w Polsce Szczytem Cyfrowym ONZ – IGF 2021, Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Wytyczne określają działania wymagane do wzmocnienia środków bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, które obowiązują na terenie całego kraju.

Szczyt Cyfrowy ONE – IGF 2021

Od 5 do 10 grudnia 2021 r. na terenie całego kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Procedura dotyczy określenia działań niezbędnych do zachowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Znajduje on swoje zastosowanie szczególnie w przypadku procedur funkcjonowania najważniejszych jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cyfrowe administracji publicznej. Dotyczy to m.in. wzmożonego monitorowania stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, które weryfikują czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – czytamy w oświadczeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP został wprowadzony ze względu na odbywający się w Katowicach Szczyt Cyfrowy ONE – IGF 2021. To wydarzenie, które gromadzi przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i naukowego, aby dyskutować o możliwościach i wyzwaniach dzisiejszego cyfrowego świata. Podczas szczytu wypracowywane są możliwe rozwiązania pozwalające na pełne wykorzystanie potencjału technologii w różnych obszarach gospodarczo-społecznych.

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP został wprowadzony w Polsce również podczas wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w 2019 r.

Podobne wpisy