Pierwsze polskie miasto z publiczną siecią 5G

5G-network

This post is also available in: English

W Rzeszowie prawdopodobnie powstanie pierwsza w Polsce publiczna sieć 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Budową sieci zajmie się Exatel oraz spółka Fibrain.

Exatel zbuduje 5G w Rzeszowie

5 lipca Exatel podpisał z władzami miasta Rzeszowa oraz firmą Fibrain list intencyjny na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów inteligentnego miasta. Porozumienie zakłada powstanie pierwszej funkcjonującej w Polsce publicznej sieci 5G. Exatel jest jednym z największych polskich operatorów telekomunikacyjnych i dostawcą zaawansowanych usług cyberbezpieczeństwa, natomiast Fibrain specjalizuje się w budowie infrastruktury sieciowej na dostarczenie sieci 5G na potrzeby projektów smart cities w stolicy Podkarpacia.

Na jakich zasobach 5G w Rzeszowie?

Jak na razie nie ma oficjalnego komunikatu, który określałby, na jakich częstotliwościach powstanie sieć 5G w Rzeszowie oraz kto będzie dostarczycielem sprzętu. Z informacji UKE wynika natomiast, że miasto Rzeszów posiada zasoby w paśmie 3,5 GHz, 3,7 GHz oraz w paśmie 26 GHz. Jednak w przypadku przeprowadzenia testów związanych z wprowadzaniem w ramach wspomnianych zasobów nowych technologii konieczne jest wystąpienie do regulatora ze stosownym wnioskiem. Obecnie nie ma informacji, aby Exatel lub miasto Rzeszów złożyli taki wniosek. Jak informuje Exatel obecnie trwa analiza w zakresie możliwości wykorzystani pasma dla 5G w Rzeszowie – oprócz posiadanych już częstotliwości innymi wariantami są wykorzystanie pasma 700 MHz lub pozyskanie od UKE jakiegokolwiek pasma pod 5G.

Inteligentny Rzeszów

Rzeszowskie 5G będzie składało się z kilku projektów inteligentnego miasta. Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus. Następne kroki, to m.in. autonomiczne drony monitorujące bezpieczeństwo obywateli, szybki dostęp do internetu w środkach komunikacji, systemy wzbogaconej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości dla mieszkańców i turystów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *