Pierwsza „konsolidacja” na polskim rynku VOD

Zygmunt Solorz zostanie posiadaczem 100% akcji grupy Cyfrowy Polsat

This post is also available in: English

Cyfrowy Polsat oraz Discovery Communications Europe, który jest właścicielem stacji TVN, zawarły umowę joint-venture dotyczącej stworzenia wspólnej platformy streamingowej VOD. Jest to pierwsza tego typu agregacja treści VOD w skali kraju przez konkurencyjne platformy.

Joint-venture Cyfrowego Polsatu i Discovery

Cyfrowy Polsat oraz Discovery Communications Europe i TVN we wspólnym komunikacie poinformowały o zawarciu umowy joint-venture dotyczącej stworzenia nowej platformy streamingowej VOD, skoncentrowanej na polskim kontencie. Założycielem spółki joint-venture jest Cyfrowy Polsat, natomiast po uzyskaniu zgody UOKiK Discovery przejmie 50% jej udziałów. Obaj nadawcy zapewnią wspólnemu podmiotowi po maksymalnie 30 mln zł początkowego finansowania. Partnerzy zapowiadają, że spółka będzie „podmiotem niezależnym biznesowo”. W komunikacie nie ujawniono na razie, pod jaką marką będzie działała platforma ani jej spodziewanego startu.

VOD Cyfrowego Polsatu i Discovery z polskim kontentem

We wspólnym serwisie TVN Discovery i Cyfrowego Polsatu posadowione będą polskie produkcje – filmy, seriale, dokumenty, programy rozrywkowe i transmisje sportowe. Dostawcami treści będą obaj nadawcy oraz zewnętrzni producenci i dystrybutorzy. Poza tym na platformie znajdą się również produkcje własne realizowane przez utworzoną spółkę. Na pierwszym etapie działania serwisu dostępny w nim kontent będzie darmowy (model AVOD), co zapewne ma zachęcić użytkowników do korzystania z platformy oraz ma na celu zbadanie jej potencjału. Z czasem serwis zostanie równolegle zmonetyzowany poprzez wprowadzenie oferty głównie subskrypcyjnej (SVOD), ale również pay-per-view (TVOD).

Cyfrowy Polsat i Discovery przyznają, że po uruchomieniu nowego serwisu dotychczas rozwijane autorskie platformy, tj. Ipla oraz Player zachowają swoją odrębną działalność. Dostawcy zaznaczają, że ich przyszły kształt będzie określony w najbliższym czasie. Może to oznaczać, że zakres treści dostępnych w obu serwisach zostanie przedefiniowany lub nawet ograniczny do treści bezpłatnych. Niewykluczone też, że z czasem Ipla oraz Player zostaną wchłonięte przez nową platformę, co będzie zasadne w sytuacji dużego powodzenia nowego projektu.

Nowy lider na polskim rynku SVOD?

Zapowiadana platforma zorientowana na polskim kontencie będzie przede wszystkim komplementarna wobec oferty międzynarodowych serwisów VOD dostępnych na polskim rynku. Trudno bowiem do końca mówić o bezpośredniej konkurencyjności głównie wobec „intronizowanego” Netfliksa, gdyż dostępne w nim treści to produkcje zagraniczne. Tym bardziej, że na rynku VOD widnieje tendencja do rotacji użytkowników między poszczególnymi serwisami i oglądania tylko wybranych i interesujących ich treści. Serwisy VOD nie wiążą ze sobą w tradycyjny sposób użytkownika, tak jak wygląda to w przypadku linearnej telewizji.

Zdaniem PMR nowy serwis VOD ma duże szanse powodzenia na polskim rynku, biorąc pod uwagę rynkową pozycję obu podmiotów – Ipla oraz Player należą bowiem do czołówki serwisów SVOD w Polsce, jeśli chodzi o liczbę realnych subskrybentów. O ich pozycji przesądza również ugruntowana marka oraz mocny rodzimy kontent oraz coraz większa liczba produkcji premium, w tym dedykowanych wyłącznie na platformy VOD. Jest duże prawdopodobieństwo, że gros wspomnianych użytkowników zmigruje w kierunku oferty zbudowanej wokół nowego projektu. Szanse te pewno zwiększyłoby całkowite włączenie w niego oferty Ipli i Playera. Czy wówczas połączenie sił Polsatu i TVN da im pozycję lidera na polskim rynku SVOD pod względem liczby użytkowników? Odpowiedź na to pytanie można uzyskać po zapoznaniu się z danymi odnośnie rynku VOD w Polsce, w tym liczby realnych subskrybentów poszczególnych serwisów SVOD dostępnymi w raporcie PMR: „Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

W ocenie PMR największą konkurencją dla zapowiadanej platformy jest serwis subskrypcyjny HBO GO, który oprócz międzynarodowych produkcji koncentruje się na autorskich polskich produkcjach.  Bezpośredniej konkurencji upatruje się również w zapowiadanym serwisie OTT Canal+, który ma agregować polskie i międzynarodowe treści. Z drugiej strony produkcje HBO i Canal+ dostępne są obecnie w ramach oferty platform Ipla i Player. Powstaje więc pytanie czy ta współpraca zostanie rozszerzona również na wspólny projekt Polsatu i Discovery. Wówczas wspomniana konkurencja miałaby mniejszy wydźwięk.

Serwis VOD Cyfrowego Polsatu oraz Discovery może natomiast stanowić realną konkurencję dla międzynarodowych serwisów VOD w wymiarze globalnym. Docelowo bowiem platforma ma być skierowana również do międzynarodowego widza. W komunikacie partnerzy nie wyjaśniają dokładnie na czym ma polegać międzynarodowa strategia nowego serwisu OTT. Discovery dystrybuuje swoje międzynarodowe kanały na płatnych platformach w wielu krajach światach. Te przedsięwzięcia mogą być bazą do ekspansji nowego serwisu z rejonu Polski.

Kalka z rynku globalnego

Partnerstwo Cyfrowego Polsatu i Discovery to model działania przejęty z rynku globalnego, na którym od jakiegoś już czasu następuje proces agregowania treści VOD w obrębie niezależnych platform. Wiąże się to z uwagą dostawców skupioną na specyficznych potrzebach widzów.

Discovery podaje, że już na innych rynkach buduje podobne przedsięwzięcia. Przykładem może być rynek niemiecki i uruchomiony przez koncern serwis OTT Joyn we współpracy z ProSieben – jedną z największych komercyjnych stacji telewizyjnych w Niemczech. Mocną stroną kontentu posadowionego na platformie mają być transmisje sportowe. Na początkowym etapie rozwoju serwis będzie darmowy. Później zostanie wdrożona subskrypcja.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *