Pandemia zwiększyła poziom cyfryzacji ale również poziom zagrożeń

praca stacjonarna

This post is also available in: English

Według badań KPMG prawie połowa liderów IT na świecie uważa, że ​​pandemia Covid-19 przyspieszyła wdrażanie nowych technologii cyfrowych. W Polsce odsetek ten jest nieco wyższy i wynosi 52%. Jednak wraz z rozwojem technologii firmy stają w obliczu coraz większej liczby cyberzagrożeń.

Większe wydatki

Okazuję się, że firmy na świecie wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 oraz związanym z nim wprowadzeniem kolejnych ograniczeń, wydawały dodatkowo około 15 mld USD tygodniowo więcej na nowe rozwiązania technologiczne. Wyniki te odzwierciedla ankieta przeprowadzona wśród liderów IT na świecie. Zdaniem 47% obecna sytuacja trwale przyspieszyła transformację cyfrową i adopcję nowych technologii w organizacjach. W Polsce odsetek ten jest nieco wyższy i wynosi 52%. Kluczowe obszary w które przedsiębiorstwa na świecie inwestują to: bezpieczeństwo i prywatność (47%), zarządzanie doświadczeniami i zaangażowaniem klientów (44%), a także infrastrukturę i rozwiązania chmurowe (35%). Dodatkowo ponad połowa przedsiębiorstw na świecie (51%) w wyniku pandemii wdrożyła rozwiązania chmurowe.

Jednak większy poziom digitalizacji przedsiębiorstw oznacza również większy poziom zagrożeń. Jak wynika z badania aż 40% badanych szefów IT na świecie stwierdziła, że doświadczyła większej ilości cyberataków. W Polsce odsetek wyniósł 43%. Ponad 80% cyberzagrożeń to incydenty związane z phishingiem, 62% związane z złośliwym oprogramowaniem. Również jedna trzecia (35%) organizacji na świecie miała problem z obsadzeniem stanowisk odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.  Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat umiejętność związana z bezpieczeństwem znalazła się na czele listy globalnych deficytów umiejętności technologicznych.

Praca zdalna na dłużej

Zdaniem liderów z działu IT, praca zdalna może zostać standardem także po pandemii Covid-19. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń, aż 86% organizacji wprowadziło dla swoich pracowników pracę w trybie zdalnym. Dodatkowo 43% z nich oczekuję że po pandemii ponad połowa zatrudnionych będzie kontynuować zdalny tryb pracy. W Polsce 10% badanych przewiduję, że po pandemii wszyscy pracownicy z ich organizacji będą pracować poza siedzibą firmy.

W wyniku pracy zdalnej aż 70% ankietowanych stwierdziło, że współpraca firmy z zespołem technicznym wzrosła, a ponad połowa (52%), że ​​tworzy to zintegrowaną kulturę w zespole technicznym.

Badanie KPMG International i Harvey Nash pt. „CIO Survey 2020: Everything changed. Or did it?” zostało przeprowadzone na 4 200 liderach IT w 83 krajach w tym także w Polsce. Badanie przeprowadzono dwuetapowo – pierwszy przed pandemią COVID-19 (rozpoczęty 17 grudnia 2019 r.), a drugi w czasie pandemii (od 5 czerwca do 10 sierpnia 2020 r.).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *