Pandemia zmienia myślenie o cyberbezpieczeństwie

praca - komputer

This post is also available in: English

Jak wynika z ostatniego raportu Fortinet, co piąta firma w Polsce z powodu pandemii Covid-19 zwiększyła budżet na cyberbezpieczeństwo. Przedsiębiorstwa najwięcej inwestują w narzędzia zabezpieczające prace zdalną.

Wydajemy więcej na cyberbezpieczeństwo

Do niedawna wiele firm nie było w pełni przygotowanych na nową rzeczywistość stworzoną przez pandemię. Jednak wprowadzenie kolejnych ograniczeń oraz związane z tym przechodzenie pracowników na zdalny tryb pracy  zmienił sposób myślenia o inwestycjach na cyberbezpieczeństwo. Według najnowszego raportu firmy Fortinet autorstwa ARC Rynek i Opinia, w związku z pandemią Covid-19 co piąta firma w Polsce zwiększyła swój budżet na cyberbezpieczeństwo. Przedsiębiorstwa najwięcej inwestują w zakup nowych rozwiązań ochronnych oraz licencji na narzędzia zabezpieczające środowisko pracy w domach pracowników.

Zdaniem Jolanty Malak, dyrektor Fortinet w Polsce, wiele firm początkowo wdrażało system pracy zdalnej, a dopiero w dalszym etapie zastanawiało się nad ich zabezpieczeniem przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Podkreśla również, że okres kwietnia oraz maja, firma Fortinet zanotowała duże zainteresowanie dotyczących szkoleniem z zakresu cyberbezpieczeństwa jak np. VPN.

,,Na szczęście ten sposób myślenia się zmienia, co jest bardzo ważne zwłaszcza obecnie, kiedy praca zdalna stworzyła kolejne wyzwania dla cyberbezpieczeństwa. Wśród działań, które miały świadczyć o wzroście znaczenia ochrony środowisk IT, badani wymieniali m.in. nacisk na przeprowadzenie przeglądów procesów bezpieczeństwa oraz zwiększenie budżetu, zarówno w odniesieniu do rozwiązań ochronnych, jak i szkoleń dla pracowników. Wzrosły też oczekiwania zarządu co do częstotliwości raportowania działań związanych z bezpieczeństwem” –  podsumowała raport, Jolanta Malak.

Co się zmieniło?

Z badania Fortinet wynika, że ​​ponad połowa firm (54%), które wprowadziły model pracy zdalnej, nigdy wcześniej z nim nie miała do czynienia. Jednak cały proces dla większości przeszedł bez problemu. 54% firm zadeklarowało, że odbył się płynnie i bez konieczności specjalnego dostosowania się do zmian, a 23% potrzebowało na to mniej niż tydzień. 58% badanych firm oparło ten proces zgodnie z istniejącymi politykami bezpieczeństwa, a 34% zastosowało drobne poprawki.

Największym wyzwaniem podczas przechodzenia na zdalny tryb pracy było zapewnienie pracownikom odpowiedniego sprzętu do pracy. Blisko połowa (45%) miała problem z przypisaniem laptopów do pracowników.  Z kolei jedna czwarta (23%) miała również problem ze zdalną instalacją odpowiedniego oprogramowania. Pandemia spowodowała także konieczność radzenia sobie na odległość z awariami sprzętu (21%).

Na koniec przytoczono również wcześniejsze badanie. W  2017 roku, tylko 31% badanych było zdania, że cyberbezpieczeństwo jest traktowane przez zarządy priorytetowo. W 2020 r. jest już to 88%.

Więcej na temat rynku cyberbezpieczeństwa w Polsce możesz znaleźć w naszym najnowszym raporcie ,,Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”. Raport zawiera najnowsze dane zrewidowane o wpływ koronawirusa na rynek.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *