Pandemia stworzyła trendy, które zostaną z nami jeszcze na długo

tablet

This post is also available in: English

W czasie epidemii koronawirusa duża cześć społeczeństwa zmieniła swoje podejście do życia codziennego, które głównie skupiało się na przenoszeniu czynności do Internetu. I Mimo, że świat powoli wraca do normalności, szczególnie w krajach rozwiniętych, to według badania firmy Ericsson ConsumerLab większość z nas uważa, że warunki stworzone przez Covid-19 zostaną z nami długo po przeminięciu pandemii.

Średnio 2,5 nowych usług za pomocą Internetu

Obecnie, technologia stała się często jedyną możliwością załatwiania spraw codziennych. Szczególnie wymienia się tutaj takie aktywności jak praca zdalna, e-nauka czy e-zakupu. Jednak zdaniem operatorów telekomunikacyjnych dodamy do nich średnio 2,5 nowych usług. Wynika to głównie z faktu, że duża część społeczeństwa przyzwyczaiła się do nowych warunków funkcjonowania, i przynajmniej na razie nie ma zamiaru z nich rezygnować – takie wnioski wynikają z największego dotąd przeprowadzonego badania przez Ericsson ConsumerLab, obejmującego 2,3 mld konsumentów z 31 różnych krajów.

Do głównych czynności wykonywanych za pomocą dostępnych technologii konsumenci szczególnie wymieniają e-naukę. Co drugi badany spodziewa się skorzystać z takiego rozwiązania w celu rozwijania swoich umiejętności. Ponad połowa konsumentów na świecie uważa również, że wszystkie ich aktywności rozrywkowe będą odbywać się online. Z kolei jedna trzecia zdecyduje się na zakupy spożywcze z wykorzystaniem internetu.

Negatywne aspekty życia w Internecie

Przenoszenie coraz większej liczby aktywności do Internetu, ma również swoje negatywne strony. Według badana firmy Ericsson, do 2025 roku czas spędzany online zwiększy się średnio o 10 godzin tygodniowo. Zdaniem badanych, znaczenie technologii będzie także wpływać na poziom stresu w społeczeństwie. 64% konsumentów spodziewa się jego podwyższonego poziomu w ciągu kilku następnych lat.

Na znaczeniu zyskają również zagrożenia związane z korzystaniem z nowych technologii. Wśród głównych wymienia się: brak kontroli nad tym, w jaki sposób przetwarzane są nasze dane osobowe, brak wiedzy odnośnie cyfrowych śladów jakie pozostawiamy w sieci oraz ryzyko związane z popełnianiem przestępstw w Internecie. Równocześnie, 70% badanych deklaruję, że do 2025 r. będzie zwracać większą uwagę na prywatność i bezpieczeństwo w sieci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *