Pandemia pogłębiła problem na rynku pracy ICT

tablet - komputer

This post is also available in: English

Według analizy Experis w 2021 r. liczba ogłoszeń o pracę w sektorze ICT prawie się podwoiła. Jednak branża nadal boryka się z niedoborem talentów, a według pracodawców pracownicy ICT są uważani za jedną z najtrudniejszych do rekrutacji grup zawodowych.

Brak specjalistów IT może hamować transformację cyfrową

Rok 2021 r. był kontynuacją przyspieszonej transformacji cyfrowej wielu przedsiębiorstw w Polsce. Przełożyło się to na rekordową liczbę ofert pracy w sektorze ICT. Zdaniem Experis ich liczba w poprzednim roku mogła sięgnąć ok. 231 tys., niemal dwukrotnie więcej niż w 2020 r. Analizując również liczbę ogłoszeń w poszczególnych miesiącach widać, że liczba publikowanych ofert pracy w IV kw. 2021 r. była niemal dwa razy wyższa niż w I kw. tego samego roku.

Problem z niedoborem pracowników ICT pojawiał się już w poprzednich latach, jednak dopiero pandemia pokazała jak popyt przewyższa podaż na rynku. Zdaniem Experis to właśnie w 2021 r. pracodawcy zgłaszali rekordowo wysoki niedobór talentów, a pracowników IT grupę jako najtrudniejszą do zrekrutowania.

Główne obszary poszukiwań

Pracodawcy poszukują szczególnie specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz Big Data. Na preferencje poszukiwanych umiejętności na rynku miało również upowszechnienie pracy zdalnej, a więc technologii w zakresie chmury obliczeniowej. Experis wymienia tutaj takie specjalności jak: cloud engineer, cloud architect czy cloud administrator.

,,W ubiegłych dwunastu miesiącach nie brakowało też ofert pracy dla front-end i back-end developerów, network engineerów czy osób na stanowiskach typu system analyst. Nic nie wskazuje na to, by trend ten miał zmienić się w 2022 roku”. – dodaje Agnieszka Grzybowska, menedżerka ds. rekrutacji IT w Experis.

Podobne wpisy