Pandemia nie zniechęca do inwestycji

ludzie

This post is also available in: English

Zadaniem firmy Antal, pandemia nie wpłynęła negatywnie na gotowość firm w Polsce do inwestycji w nowe rozwiązania. Co ciekawe, jej zdaniem odsetek firm deklarujących chęć takich inwestycji jest większy niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym w 2019 r.

Kluczowe obszary inwestycji

Jak wynika z badania ,,Business Environment Assessment Study (BEAS)”, mimo iż powszechny lockdown uderzył w podstawy rozwoju firm w Polsce, pandemia nie zniechęca ich do nowych inwestycji. Obecnie skłonność do zwiększania nakładów na nowe rozwiązania deklaruje aż 91% przedsiębiorstw w Polsce, o 8% więcej niż w 2019 r. Wśród głównych obszarów inwestycji na lata 2021-2022 dominują: rozwój produktów/usług (57%), nowe technologie (54%) oraz inwestycje w kapitał ludzki (51%).

rynek IT

Na ostatnim miejscu w zestawieniu, z wynikiem 13%, znalazły się inwestycje dotyczące w rozwoju geograficznego firmy.  W badaniu przedstawiciele organizacji zostali również poproszeni o wskazanie regionów w których najchętniej dokonali takich inwestycji. Wśród głównych miast znalazły się: Wrocław (28%), Warszawa (24%), Kraków (20%) oraz Katowice (19%).

IT inwestuje w kapitał ludzki – nie tylko w technologie

Pandemia to głównie inwestycje w nowe technologie, które w tym trudnym okresie, ułatwiają funkcjonowanie wielu organizacjom. Jednak zdaniem Antal, bez kompetencji informatycznych i cyfrowych coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa z branży IT najbardziej chcą inwestować w rozwój swoich pracowników. Potwierdza to dwie trzecie badanych firm w Polsce (62%).

Działania w sektorze IT dotyczące kapitału ludzkiego będą skupiać się na dwóch obszarach. Po pierwsze na zatrudnianiu nowych pracowników w konieczności uzupełnienia istniejącej struktury firmy, oraz po drugie na zatrzymaniu obecnych pracowników. Na rynku istnieje duża konkurencja, która sprawia, że firmy zwiększają starania o dobre warunki pracy tych obecnych pracowników.

Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *