P4 również z ambicją na bycie operatorem konwergentnym

play-vectra-P4-wspolpraca

This post is also available in: English

Spółki P4 i Vectra podpisały umowę o współpracy w zakresie udostępnienia sieci szerokopasmowej. To kontynuacja rozwoju strategii P4 koncentrującej się wokół technologii mobilnych

Wszyscy MNO z ofertą konwergentną

Z początkiem lipca tego roku P4 oraz Vectra zawarły umowę  o współpracy w zakresie udostępnienia sieci szerokopasmowej. Dzięki niej operator mobilny uzyska dostęp do infrastruktury światłowodowej kablówki i w rezultacie zaoferuje swoim klientom ofertę dostępu do stacjonarnego internetu. Oznacza to, że na polskim rynku już każdy z operatorów MNO będzie posiadał w swoim portfolio ofertę konwergentną dla użytkowników domowych. Orange posiada taką ofertę w oparciu o samodzielnie rozwijaną sieć FTTH, Grupa CPS oferuje światłowód przejętej w ubiegłym roku Netii, z kolei T-Mobile wystartował w ostatnim czasie z ofertą stacjonarnego dostępu na bazie infrastruktury Orange i Nexery.

Kolejny krok P4 na rynku usług stacjonarnych

Nawiązanie współpracy z Vectrą stanowi dla P4 kontynuację rozwoju strategii koncentrującej się wokół technologii mobilnych. Przedstawiciele operatora przyznają, że stacjonarny internet Vectry w technologii DOCSIS będzie stanowił idealne uzupełnienie internetu mobilnego „5G READY PLAY”. Spółki planują podłączyć pierwszych klientów Play do sieci Vectry w I kwartale 2020 r.

Dzięki ścisłej współpracy obu operatorów, usługa stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu będzie dystrybuowana pod marką i poprzez sieć sprzedaży Play na całym obszarze działania Vectry. W ramach stacjonarnego dostępu do internetu szerokopasmowego operator mobilny udostępni swoją ofertę telewizyjną Play NOW TV. Spółki planują podłączyć pierwszych klientów PLAY w I kw. 2020 r.

Zawarta umowa z Vectrą to kolejny w ostatnim czasie krok P4 na rynku usług stacjonarnych. Pod koniec czerwca P4 dokonał wstępnej inwestycji w zakup katowickiej firmy 3S. Dzięki temu, przy założeniu pomyślnej transakcji, operator mobilny zyska dostęp do sieci światłowodowej 3S oraz rozbudowanego klastra data center. Oprócz wsparcia dla rozwoju komunikacji 5G, światłowód, ale także zaplecze data center przejmowanej spółki, dla P4 będą stanowiły podstawę dla rozwoju mocniejszej oferty dla klientów biznesowych.

Vectra i jej zasoby

Obecnie w zasięgu sieci światłowodowej Vectry znajduje się ponad 2,7 mln gospodarstw domowych. Sieć szkieletowa Vectry należy do czołówki krajowych sieci teleinformatycznych. Wykorzystując najnowsze technologie DOCSIS, Vectra świadczy usługi transmisji danych o prędkości do 600 Mbit/s, a wkrótce także do 1 Gbit/s. Do tej pory P4 oraz Vectra współpracowały w zakresie rozwiązań MVNO oraz transmisji danych do stacji bazowych i tranzytu ruchu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *