P4 już promuje technologię 5G we własnej sieci

P4, jako pierwszy operator w kraju, zdecydował się na wstępną promocję technologii 5G w swojej ofercie. 1 marca 2019 r. P4 wystartował z kampanią reklamową, w której główną rolę pełni własna sieć telekomu. Kampania prowadzona jest pod hasłem „5G READY”, a jej celem jest zaistnienie w świadomości konsumentów jako sieć, która przeszła modernizację i jest w pełni gotowa na adaptację najnowszych technologii.

Z technologicznego punktu widzenia usługa 5G READY jest zaawansowaną wersją LTE-Advanced, gotową na obsłużenie technologii 5G w przyszłości. Do jej budowy operator użył jednocześnie pięciu komponentów zbliżających funkcje i parametry infrastruktury do 5G – MIMO 4×4, Agregację minimum 3 pasm częstotliwości, Modulację 256QAM, Synchronizację fazy oraz Cloud Air. Po stronie klientów końcowych, wyposażonych w odpowiednie urządzenia, przekłada się to na wyraźnie wyższe parametry dostępu do mobilnego internetu – prędkość zbliżoną do tej, która docelowo będzie możliwa do osiągnięcia w technologii sieci 5G (ok. 80–100 Mbit/s, w szczycie dochodząca do 300–500 Mbit/s).

Sieć 5G READY od Playa bazuje obecnie na 2 tys. lokalizacji, a w perspektywie całorocznej zasięg ten ma być zwiększony do 3,1 tys. lokalizacji. 5G READY jest więc pierwszym etapem w procesie budowy właściwej sieci w piątej generacji. Operator planuje testowe uruchomienie pierwszych masztów 5G (z wykorzystaniem częstotliwości wypożyczonych od UKE) w sześciu lokalizacjach w przeciągu trzech kwartałów tego roku.

Warto dodać, że P4 buduje własną bazę klientów dostępu do internetu przede wszystkim w oparciu o oferty głosowe. W modelu dedykowanym baza klientów internetowych operatora, podobnie jak w przypadku T-Mobile, w ostatnich latach znajduje się na stałym poziomie i oscyluje wokół 1,1 mln. Dla porównania, w sieci Grupy CPS oraz Orange, analogiczna baza wynosi odpowiednio 2 i 2,7 mln klientów.

Źródło: PMR, 2019

W Polsce testy sieci 5G prowadzą wszyscy czterej operatorzy infrastrukturalni. Jednak ostateczne wdrożenie i komercjalizacja technologii w kraju uwarunkowana jest wieloma czynnikami, w tym normalizacją pola elektromagnetycznego (PEM) czy ponownym zagospodarowaniem widma. Kolejną kwestią do rozwiązania, która narosła w ostatnich miesiącach, jest również sprawa Huawei – w skali globalnej, jak i kraju trwają analizy dotyczące ewentualnego wykluczenia udziału chińskiego dostawcy w procedurach przetargowych na wdrożenie sieci 5G. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, PMR spodziewa się wprowadzenia technologii 5G w Polsce nie wcześniej niż w latach 2023-2024 (szczególny nacisk kładąc jednak na rok 2024).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *