Ostatni test T-Mobile przed całkowitym wyłączeniem sieci 3G

wieża telekomunikacyjna

This post is also available in: English

T-Mobile Polska przedstawił plany zamknięcia stacji bazowych 3G w powiatach ostrowieckim, starachowickim i opatowskim. Jak podkreśla operator, będzie to test przygotowujący do masowego wyłączenia sieci 3G w całej komercyjnej sieci T-Mobile.

Sieć LTE i 5G to już 97% przesłanych danych w T-Mobile

T-Mobile uzasadnia swoją decyzję przede wszystkim małym znaczeniem sieci 3G. Z danych operatora wynika, że technologie LTE i 5G odpowiadają już za 97% wszystkich danych przesyłanych przez klientów, a sieć 3G i jej przepustowość są przez nią praktycznie niewykorzystywane. Ponadto, według T-Mobile, zwolnienie pasma 900 MHz dla nowszych technologii może zwiększyć prędkość transferu danych o ponad 10%.

Test całkowitego wyłączenia technologii 3G zostanie przeprowadzony na 56 stacjach bazowych w powiatach ostrowieckim, starachowickim i opatowskim. Operator nie podaje dokładnej daty zakończenia procesu, jednak jeszcze w październiku 2021 r., przy okazji  procesu wyłączania sieci 3G w paśmie 2100 MHz, operator zdradził, że najprawdopodobniej odbędzie się to w 2023 r.

T-Mobile jest wypełni świadomy, że decyzje te wpływają również na decyzje konsumentów. Jednak operator zapewnia, że już od ponad roku wszystkie nowe modele telefonów oferowane klientom przez T‑Mobile obsługują zarówno LTE jak i VoLTE. Z kolei klienci, którzy mają karty SIM starsze niż 7 lat mogą je wymienić za darmo w salonach i sklepach T‑Mobile.

Podobne wpisy