Orange uruchamia sieć 5G

This post is also available in: English

Kolejna sieć telekomunikacyjna w Polsce uruchamia nową sieć piątej generacji. Orange Polska początkowo planował wstrzymać się z uruchomieniem usługi w związku z obecną pandemią, jednak pierwszy etap wprowadzania usługi ma rozpocząć się 1 lipca 2020 roku.

Sieć #hello5G

Wraz z rozpoczęciem oferowania komercyjnych usług 5G zostanie uruchomionych około 1 600 stacji bazowych rozmieszczonych w największych miastach takich jak Warszawa, Łódź, Kraków i Katowice. Zasięgiem nowej sieci ma zostać objętym około 6 milionów klientów Orange.

Do uruchomienia sieci 5G operator przeznaczy 10 megaherców pasma 2,1 GHz, jednak Orange zapowiada, że jest to dopiero pierwszy etap wdrażania nowej technologii. Według zapowiedzi operator prowadzi już próby terenowe w pasmach 3,5 GHz i 26 GHz, które przyczynią się szczególnie do celów biznesowych. Jak sam operator twierdzi, takie rozwiązanie umożliwi w przyszłości tworzenie nowych usług, o których istnieniu nikt jeszcze nie myśli, a które zrewolucjonizują nasze życie.

Nowa sieć, nowe rozwiązania

Mija już niemal niespełna 20 lat odkąd w Polsce wprowadzono sieć 1G. Pierwsza generacja sieci komórkowej opierała się na technologii analogowej. Obsługujące ją telefony były dosyć ciężkie i drogie, a sama jakość połączenia nie należała do najlepszych. Sieć 1G nie umożliwiała wysyłania SMS-ów i korzystania z internetu.

Sieć 5G pozwoli użytkownikom na dostęp do internetu z prędkością liczoną nawet w Gb/s, czyli porównywalną ze światłowodem. Zwiększy się również przepustowość łaczy, dzięki której bez przeszkód z transmisji skorzysta w tym samym czasie o wiele więcej urządzeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *