Orange Polska wymienia główne filary strategiczne na najbliższe lata

analiza - wykresy - przedmioty

This post is also available in: English

Cele Orange Polska pozostają spójne ze strategią Grupy na wszystkich rynkach europejskich. Główne filary strategii na najbliższe lata to ekspansja rynku światłowodowego, rozwój usług teleinformatycznych oraz oferta konwergentna, której Orange ma już 5,4 mln klientów. Obecnie spółka czeka na start aukcji 5G i liczy, że zostanie ona uruchomiona w najbliższych tygodniach.

Firma wycofuje się natomiast z tworzenia banku, ogłoszonego niedawno, po zakończeniu umowy z mBankiem w 2018 roku. Jak uważa CEO Julien Ducarroz, nowy gracz miałby bardzo trudną pozycję startową, ponieważ rynek finansowy jest bardzo rozwinięty, a obecni gracze oferują bardzo nowoczesne usługi. Zamiast tego firma będzie mocno rozwijać usługi ICT, które obecnie zapewniają 25 proc. przychodów w segmencie B2B w Polsce – ocenia Mari-Noelle Jego-Laveissiere, zastępca dyrektora generalnego, odpowiedzialna za działalność operacyjną Orange w Europie. Orange Polska będzie zainteresowany kolejnymi akwizycjami interesujących firm z branży ICT, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa, big data czy AI.

Prezes powtórzył również, że w sytuacji, gdy jego konkurenci na rynku komórkowym (Play i Grupa Polsat Plus) sprzedali swoje wieże telekomunikacyjne firmie Cellnex, analizuje różne opcje dotyczące przyszłości tej infrastruktury (jej wydzielenie do osobnego podmiotu). Przypominamy, że Polkomtel (Polsat Plus) i Play sprzedały swoje wieże telekomunikacyjne hiszpańskiej spółce Cellnex Telecom za ponad 10,7 mld zł, która już zapowiedziała inwestycje w infrastrukturę o wartości ponad 10 mld zł. Zmaterializuje się ona w postaci dodatkowych wież, a także innych rodzajów infrastruktury, które są potrzebne w Polsce. Cellnex Telecom zobowiązał się już do wybudowania 6,5 tys. dodatkowych wież dla Playa i Polkomtela. Cellnex Telecom przyznał również, że firma przygląda się rozwojowi sieci telekomunikacyjnych w modelu Open RAN.

Jednocześnie Orange deklaruje, że jest zadowolony ze współpracy z T-Mobile w ramach Networks! i nie zamierza jej zrywać. Według prezesa, operator nie jest obecnie szczególnie zainteresowany współpracą z Cellneksem w Polsce, choć firma nie wyklucza tego w przyszłości, gdy będzie rozwijać swoją sieć 5G, a Networks! mógłby zaoferować swoje usługi także Cellnexowi.

Podobne wpisy