Orange Polska wprowadza eSIM

12 grudnia Orange Polska umożliwił swoim klientom posiadającym wybrane modele smartfonów Apple (iPhone XS, iPhone XS Max oraz iPhone XR) na korzystanie z eSIM (ang. embeded SIM – wbudowana karta SIM). Modeli telefonów komórkowych obsługujących eSIM nie ma zbyt wiele, a Apple nie jest najpopularniejszą marką w kraju, więc osób korzystających z tego standardu nie będzie na początku dużo.

Orange zdradził, że w pierwszym tygodniu oferowanej usługi 1000 osób aktywowało eSIM. Operator zapewnia też, że przygotowuje się do wdrożenia eSIM na kolejnych urządzeniach – w I kw. 2019 r. telekom udostępni taką możliwość dla użytkowników smartwatchy, a w przyszłości także innych urządzeń mobilnych.

Na razie pozostali operatorzy MNO w Polsce nie podali konkretnych informacji dotyczących daty wdrożenia nowego standardu w swoich sieciach. Według dostępnych informacji, śledzą oni rozwój tego standardu lub przygotowują się do jego wprowadzenia w przyszłości.

Dzięki eSIM jeden smartfon może obsługiwać kilka numerów różnych operatorów. Standard ten będzie również kluczowy dla IoT, szczególnie tam, gdzie wymiana kart SIM jest problematyczna. Z drugiej strony pojawiają się obawy, że eSIM zmieni rynek telekomunikacyjny. Telekomy wskazują na rosnącą rolę producentów urządzeń, którzy być może w przyszłości będą wpływać na kształt i zawartość abonamentu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *