Orange Polska i Veolia rozpoczynają współpracę nad projektem Smart City

Orange Polska i Veolia rozpoczynają współpracę nad projektem Smart City

This post is also available in: English

Firma Veolia, zajmująca się zarządzaniem sieciami ciepłowniczymi, oraz Orange Polska będą razem pracować nad projektem Smart City. Wspólna inicjatywa obejmie pracę na rozwiązaniem wykorzystywanym do ciągłego monitoringu pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych, tym samym wspierając ich jakość, bezpieczeństwo oraz wydajność. 

Efektywne działanie w zarządzaniu infrastrukturą wodociągową

Cała inicjatywa została zapoczątkowana podczas trwającego w Karpaczu Forum Ekonomicznego, na którym firmy podpisały list intencyjny. Celem projektu ,,smart city” jest stworzenie rozwiązań, które umożliwią zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych, jak również wprowadzenie systemu inteligentnego opomiarowania. W projekcie uwzględniono również aspekt bezpieczeństwa, oprócz monitoringu wycieków i awarii po stronie wewnętrznej każdego klienta, system będzie niebieżąco kontrolował jakość dostarczanej wody.

Inicjatywa zakłada również współprace w zakresie ,,smart energy”, systemu zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą i energetyczną wykorzystywaną przez firmy. Rozwiązanie umożliwi m.in sterowanie regulatorami węzłów ciepłowniczych, monitorowanie pracy sieci ciepłowniczych, zdalny odczyt liczników ciepła energii elektrycznej, zarządzanie efektywnością energetyczną budynków oraz wykorzystywanie technologii komunikacyjnej do opracowania platformy zarządzania efektywnością energetyczną dla przemysłu.

Polskie „inteligentne miasta”

List intencyjny podpisany przez obie te firmy w Polsce jest tylko kontynuacją istniejącej już współpracy Veolia z Orange. Współpraca ta działa na poziomie międzynarodowym już od kilku lat. Pilotażowy projekt w ramach współpracy firm został przeprowadzony w tym roku przez PWiK Tarnowskie Góry. Jest to jednak dopiero początek wdrożenia systemu wodociągowego, który obejmował będzie Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry, i gminę Woźniki. W ramach tego projektu, wymienione zostanie 16 tys. wodomierzy, które są w użyciu przez ponad 73 tys. mieszkańców.

“Z autorskich rozwiązań smart city od Orange korzysta już ok. 80 polskich miast. Umożliwiamy naszym klientom sprawne zarządzanie infrastrukturą, taką jak liczniki wody, czujniki dymu czy rowery miejskie. Rozwiązania smart water wdrożyliśmy już w 34 miastach i miasteczkach w całym kraju. Integrujemy usługi i technologię w jedną platformę, która doskonale wpisuje się w ideę „inteligentnego miasta”, pozwalając na zarządzanie pełnym środowiskiem usług IoT (internetu rzeczy): urządzeniami, komunikacją i danymi. Chcemy dalej dynamicznie rozwijać ten segment naszych usług opartych na IoT i współpracę z Veolia uważamy za ważny krok w tym kierunku”, podaje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Podobne wpisy