Operatorzy infrastrukturalni tracą klientów na rzecz MVNO

This post is also available in: English

W związku z wysoką konkurencyjnością oraz dużym poziomem penetracji usługami operatorzy komórkowi mają coraz bardziej ograniczone możliwości pozyskiwania nowych klientów. W rezultacie głównym motorem napędzającym wzrost bazy klientów jest przejmowanie klientów konkurencji. Przenoszenie numerów z zachowaniem swojego dotychczasowego numeru zostało umożliwione w 2009 r. Możliwość szybkiego i bezpłatnego przenoszenia numeru z roku na rok cieszy się niesłabnącą popularnością. Według danych UKE, w 2018 r. operatora zmieniło ok. 1,9 mln użytkowników, co stanowi wynik o 12% niższy niż w roku poprzednim. W I kwartale 2019 r. w sieciach komórkowych przeniesionych zostało łącznie ponad 429 tys. numerów, co w skali roku oznacza kolejny spadek, tym razem o 16%. Spadki w podanych okresach, w porównaniu do lat 2016-2017 wynikają głównie w wygaszonego efektu wpływu ustawy o działaniach antyterrorystycznych i obowiązkowej rejestracji kart pre-paid. Poza tym wskazuje to również na większą efektywność lojalizacji klientów, również w ramach programów pakietowych.

Źródło: Telepolis, UKE, 2019

Polkomtel pozostaje jedynym operatorem infrastrukturalnym, który w ostatnich okresach posiada dodatni bilans w przenoszeniu numerów w sieciach mobilnych. Duży na to pływ wywiera pakietyzacja usług w ramach programu smartDOM. W 2018 r. duża strata na tym polu dotknęła Orange – operator stracił wówczas blisko 90 tys. numerów. W I kwartale bieżącego roku bilans Orange był nadal ujemny, choć skala wydaje się być mniejsza. Klientów nadal traci również T-Mobile, który ma najmniejszą bazę kart SIM w porównaniu do pozostałych MNO. W I kwartale tego roku najwięcej numerów straciło P4 – o blisko 10 tys. więcej niż w całym 2018 r.

Ze statystyk UKE wynika, że mocny, dodatni bilans w przenoszeniu numerów mają natomiast operatorzy sieci MVNO, szczególnie Premium Mobile, który w 2018 r. zyskał 55,6 tys. klientów, a w I kwartale 2019 – 17,6 tys. Jest to najlepszy wynik na całym rynku mobilnym. Świadczy to o skuteczności prowadzonych przez operatora działań promocyjnych. Premium Mobile funkcjonuje w oparciu o infrastrukturę dzierżawioną od Polkomtelu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *