Obowiązkowy split payment na hardware od 1 listopada 2019

calculator-pen-sheet

This post is also available in: English

Od 1 listopada 2019 roku, w życie wchodzi obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP). Na liście towarów objętych MPP znajduje się elektronika użytkowa i sprzęt IT.

Sprzęt IT na liście towarów objętych MPP

W mechanizmie podzielonej płatności (MPP), płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto wpłaca nabywca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozlicza w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT z faktury, wpłaca się na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT.

Mechanizm ten stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT. MPP dotyczy wszystkich przedsiębiorców w Polsce: mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich i dużych firm.

Nowa metoda płacenia obejmie 150 grup towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, oraz dotyczyć będzie transakcji, których wartość przekracza 15 tys. złotych. Wśród towarów z tego załącznika jest m.in. złom, odpady, paliwa, części do samochodów, węgiel oraz elektronika i sprzęt komputerowy. Od 1 listopada trzeba obligatoryjnie stosować split payment w obrocie komputerami, telefonami komórkowymi i smartfonami, konsolami do gier, dyskami HDD i SSD, procesorami, tuszami i tonerami do drukarek i kopiarek, cyfrowymi aparatami fotograficznymi i kamerami oraz telewizorami.

Obowiązkowy MPP jednocześnie likwiduje odwrotne obciążenie VAT na elektronikę.

Cztery warunki mechanizmu MPP

Aby zastosować obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, muszą zostać spełnione cztery warunki:

  • obowiązek podatkowy, dostawa towarów lub świadczenie usług oraz data wystawienia faktury przypada po 31 października 2019 roku,
  • wartość brutto transakcji wynosi powyżej 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty,
  • co najmniej jedna pozycja z faktury zawarta została w załączniku 15. znowelizowanej ustawy o VAT,
  • sprzedawca oraz odbiorca są podatnikami (transakcja B2B, niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny czy zwolniony).

Ministerstwo Finansów przekonuje, że MPP zlikwiduje karuzelowe wyłudzenia VAT. Na oczyszczeniu rynku z oszustów mają skorzystać uczciwi przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nadal czekają na objaśnienia przepisów m.in. w zakresie jak traktować zestawy, gdzie jeden produkt jest objęty split payment, a inny nie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *