Obiecująca przyszłość telemedycyny

telemedycyna

This post is also available in: English

W trakcie pandemii 82% usług poradni podstawowej opieki zdrowotnej zostało przeprowadzone przez Internet, a w przyszłym roku liczba wizyt online na całym świecie może osiągnąć nawet blisko 400 mln. Do rozwoju usług telemedycznych przyczyniają się także nowoczesne urządzenia, aplikacje oraz produkty Internetu Rzeczy Medycznych.

Ze względu na ograniczenia spowodowane wybuchem pandemii wiele usług przeniosło się do Internetu, a wśród nich znalazły się konsultacje medyczne. Teraz każdy bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, czy też stan portfela może uzyskać poradę od lekarza za pośrednictwem połączenia online. Poza uniknięciem stania w korkach w drodze do lekarza, pacjenci przede wszystkim nie stanowią zagrożenia dla siebie nawzajem, ponieważ dzięki pozostaniu w domu ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa.

Korzyści telemedycyny

Według wyników badania satysfakcji pacjentów w czasie pandemii 82% usług poradni podstawowej opieki zdrowotnej było świadczonych przez Internet, a 92% korzystających z nich osób potwierdziło, że ich problemy zdrowotne zostały rozwiązane. Ogółem 58% pacjentów twierdzi, że usługi telemedyczne są lepsze bądź na równi z tradycyjną wizytą.

Zakończenie pandemii nie powinno przyczynić się do spadku zainteresowania telemedycyną, a wręcz przeciwnie. Na podstawie przypuszczeń dotyczących przyszłego roku, liczba wizyt online na całym świecie może osiągnąć nawet blisko 400 mln,  co oznacza wzrost o 5% w stosunku do roku poprzedniego, podczas gdy w 2019 r. odnotowano raptem 1% przyrostu. Niewątpliwie w najbliższych latach konsultacje online będą napędzać światową gospodarkę, a według prognoz na 2026 r. rynek telemedycyny może być wart nawet 175 mld dolarów, czyli czterokrotnie więcej niż w 2019 r. 

To przyczyni się także do wzrostu zainteresowania wśród inwestorów. Już w okresie od stycznia do września 2020 r. zainwestowano nieco ponad 10 mld dolarów w startupy mające wkład w rozwój technologii telemedycyny, co stanowi aż 43% wzrostu w skali roku.

Produkty wearables pozwalają na samodzielne kontrolowanie stanu zdrowia

Do rozwoju usług telemedycznych z pewnością w dużej mierze przyczyniają się nowoczesne urządzenia oraz aplikacje. Przede wszystkim dzięki produktom wearables, takim jak smartwatche, użytkownicy odkrywają występowanie nieprawidłowości, a co za tym idzie, chcą skontaktować się z lekarzem. 

Pomimo zastrzeżeń producentów o tym, że ich produkty nie są przeznaczone do celów medycznych, użytkownicy wykorzystują smartwatche do monitorowania poziomu tlenu i wykonywania badania EKG, dzięki czemu mogą wykrywać wszelkie niepokojące zmiany. Zdecydowana większość lekarzy (86%), którzy wzięli udział w badaniu Anthem, stwierdziła, że ​​urządzenia wearables pomagają w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Internet Rzeczy Medycznych

Poza produktami skierowanymi bezpośrednio do konsumentów, powstają także specjalistyczne produkty znane jako Internet Rzeczy Medycznych (IoMT). Dzięki rozwojowi technologii bezprzewodowej i miniaturyzacji, pojawia się coraz więcej urządzeń medycznych, które tworzą, gromadzą, analizują i przesyłają dane. 

W grupie IoMT znajduje się ponad pół miliona rodzajów produktów, które służą do zdalnego monitorowania pacjentów i przyczyniają się do lepszego stosowania leków, co pozwala branży medycznej na zaoszczędzenie nawet 300 mld dolarów rocznie. Takie rozwiązania pozwalają na zmniejszenie obciążenia  placówkach opieki poprzez zredukowanie liczby ponownych nieplanowanych przyjęć do szpitala, a tym samym pozwala na wydłużenie czasu indywidualnej konsultacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *