Nowe sposoby cyberprzestępców

laptop - monitor

This post is also available in: English

Z najnowszej analizy firmy Check Point Software Technologies wynika, że ​​liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Cyberprzestępcy odkryli również nową metodę – Trickbota, który odpowiada już za jedną czwartą wszystkich cyberataków.

Z trojana Dridex na rzecz Trickbota

Pandemia zmieniła sposób funkcjonowania całej gospodarki, do której dostosowali się również cyberprzestępcy. Na ten problem zwracają uwagę analitycy Check Point Software Technologies, którzy w 2021 r. odnotowali dwukrotny wzrost cyberataków względem poprzedniego roku, szczególnie w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jednak równocześnie obok większej liczby cyberataków, cyberprzestępcy wykorzystują również nowe metody, do których możemy zaliczyć Trickbota.

Trickbot to trojan botnetowy oraz bankowy, który w momencie zainfekowania sprzętu potrafi wykraść dane finansowe, dane uwierzytelniające konta i informacje umożliwiające identyfikację osoby. Z danych Check Point Software Technologies wynika, że w maju 2021 r. odpowiadał on za 8,3% wszystkich cyberataków na organizacje na świecie i aż 24,7% ataków na sieci korporacyjne w Polsce. W pierwszej trójce najpowszechniejszych cyberataków na świecie znalazły się jeszcze XMRig (1,1% w Polsce) oraz Formbook (2,2%).

Polska jednym z najbezpieczniejszych regionów

Zdaniem Check Point Software Technologies, Polska znajduje się na 14 miejscu w rankingu dotyczącym najbezpieczniejszych regionów w Europie. Jednak liczba ataków w Europie drastycznie rośnie. Oznacza to, że awans w rankingu bezpieczeństwa nie przekłada się na mniejsze zagrożenie dla polskich firm i organizacji.

Najbezpieczniejsze kraje w Europie pod względem zagrożeń sieciowych (Threat Index), 2021

Lp. Kraj Threat Index
1. Wielka Brytania 31,4
2. Holandia 34,0
3. Luksemburg 35,2
4. Austria 38,8
5. Serbia 39,3
6. Włochy 40,2
7. Belgia 40,7
8. Niemcy 40,9
9. Ukraina 40,9
10. Francja 42,0
11. Białoruś 42,0
12. Malta 42,1
13. Szwajcaria 43,3
14. Polska 44,0
15. Szwecja 44,3

Źródło: Check Point Software Technologies, 2021

„Chociaż wiele się mówi o niedawnym wzroście ataków ransomware, to w rzeczywistości nastąpił ogromny wzrost ogólnej liczby cyberataków. To znaczący i niepokojący trend. Ataki nie mogą być tylko blokowane; należy im również zapobiegać, w tym atakom typu zero day oraz z udziałem nieznanego złośliwemu oprogramowaniu” ­- komentuje Wojciech Głażewski, dyrektor polskiego oddziału Check Point Software Technologies.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *