Nowe narzędzie kontroli jakości internetu

laptop-klawiatura-ostrzeżenie

This post is also available in: English

Pod koniec listopada 2020 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o nowo dostępnej wersji narzędzia do monitorowania jakości internetu. Pomiary mogą być podstawą dochodzenia roszczeń w procesie reklamacyjnym.

Nowe zastosowania

Nowy mechanizm kontroli, który zastąpi dotychczasowy proces certyfikacji, zakończy się 30 listopada 2020 roku. Celem nowego procesu jest poprawa ochrony użytkowników oraz konkurencji pomiędzy dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług. Mimo że sama aplikacja PRO Speed Test była już wykorzystywana przez UKE w procesie kontroli, to nowa wersja zawiera kilka istotnych zmian. Należą do nich: podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s, zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i MacOS), wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych, wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

Aplikacja w dalszym ciągu będzie mierzyć pomiary z poprzedniej wersji, takie jak: obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łączy VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. Jest to pierwsza decyzja nowego prezesa UKE Jacka Oko.

Ochrona konsumentów

Zmiany w procesie kontroli jakości dostępu do internetu są spowodowane dostosowaniem przepisów zgodnych z unijnym prawem. Według nowych przepisów, ISP są zobowiązani do podawania w umowach; minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeśli certyfikowany mechanizm kontroli wykaże różnice pomiędzy rzeczywistą szybkości internetu a zapisaną w umowie, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec ISP. Wyniki pomiarów mogą służyć do formułowania reklamacji zgłaszanych usługodawcy w postępowaniu reklamacyjnym.

Nowe regulacje oraz proces kontroli jakości internetu zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *