Niemal każda firm w Polsce korzysta z telefonu komórkowego

kobieta - telefon - rozmowa

This post is also available in: English

Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził, z jakich rozwiązań telekomunikacyjnych korzystają przedsiębiorstwa w Polsce i jak się okazuje, w 2021 r. niemal każda firma (99,5%) korzystała z telefonu komórkowego. Średni koszt takiej usługi to ok. 173 zł, jednak różni się on w przypadku wielkości danej firmy. Popularnym rozwiązaniem stają się również darmowe komunikatory internetowe, które coraz częściej zastępują tradycyjne połączenia głosowe.

Rachunki za usługi komórkowe

Średni koszt rachunku za usługi telefonii komórkowej w przedsiębiorstwach w Polsce to 173,4 zł. Rachunek ten jednak różni się w przypadku wielkości danego przedsiębiorstwa. Małe organizacje (zatrudniające do 9 pracowników) płacą najmniej, około 159,1 zł. W przypadku firm zatrudniających między 10 a 49 osób koszt takiej usługi wzrasta do 384 zł. W firmach zatrudniających od 50 do 249 osób to koszt w wysokości 1431,9 zł, a w organizacjach powyżej 250 pracowników to nawet 2052,6 zł miesięcznie.

Komunikatory internetowe a połączenia głosowe

Jednak oprócz podstawowych usług w zakresie telefonii komórkowej, powszechne stają się również rozwiązania z zakresu komunikatorów internetowych. W 2021 r. już 67,5% firm w Polsce korzystało z takiej opcji. Zdaniem 58,1% badanych organizacji, komunikatory internetowe są największą konkurencją dla połączeń głosowych w sieci ruchomej. Dla 28% przedsiębiorców są one także konkurencją dla wiadomości SMS.

W przypadku konkretnych komunikatorów, wyróżniają się szczególnie dwa rozwiązania – Messenger z 82% wskazań oraz WhatsApp z 55,5%. Z kolei wśród zalet tego typu rozwiązań, firmy w Polsce wymieniają przede wszystkim czynniki związane z kosztami. Blisko 60% jako główną zaletę komunikatorów internetowych wskazuję darmową aplikację, kolejne 42,8% możliwość darmowej komunikacji głosowej, w tym również międzynarodowej.

Jednak mimo komunikatorów internetowych, co trzecia firma w Polsce praktycznie zawsze korzysta z tradycyjnych rozmów głosowych. Kolejne 24% deklaruje, że częściej korzysta z tradycyjnych rozmów głosowych niż komunikatorów internetowych. W opozycji, tylko 1,7% badanych organizacji deklaruje częstsze korzystanie z komunikatorów przy równoczesnych korzystaniu z połączeń głosowych.

Podobne wpisy