Nie jest dobrze z cyfryzacją firm produkcyjnych w Polsce

Produkcja - fabryka

This post is also available in: English

Jak wskazuje Siemens w swoim raporcie ,,Digi Index 2021”, przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej w Polsce pilnie potrzebują zmian w zakresie digitalizacji. Obecnie tylko 6% z nich osiągnęło wysoki poziom cyfryzacji, a dwie trzecie nie wie, czy w tym roku będzie wydawać środki na tego typu inwestycję.

Wynik Polski – 1,8 z 4 punktowej skali

Stan zaawansowania technologicznego w polskiej produkcji najlepiej oddaje wskaźnik Digi Index, w którym branża notuje wynik 1,8 w 4-punktowej skali. Dla zobrazowania, według Siemensa wynik poniżej 2 punktów oznacza pilną potrzebę wprowadzenia zmian w zakresie digitalizacji przedsiębiorstw. Wskaźnik obejmuje takie obszary jak: planowanie strategiczne, organizację i administrację, integrację systemów, produkcję i działania operacyjne, zarządzanie danymi oraz zastosowanie procesów cyfrowych w wybranych sektorach.

Digital Index

Sytuacji nie poprawia również wynik ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Wynika z niej, że 63% firm nie wie, czy w tym roku będzie wydawać środki na cyfryzację. Jest to wzrost o 8 p.p. względem tego samego badania rok wcześniej.  Zdaniem Siemensa, sytuacja odnośnie braku decyzji dotyczącej inwestycji w cyfryzację, może wynikać z problemów związanych z realizacją aktualnych budżetów.

Blisko jedna trzecia chce inwestować

Tylko 6% firm produkcyjnych w Polsce uważa, że narzędzia technologiczne są wykorzystywane w ponad 80% procesach w organizacji. Co trzecie uważa, że wskaźnik ten oscyluje między 20-39%.

O jeden punkt procentowy zwiększył się odsetek firm deklarujących chęć inwestycji w nowe rozwiązania technologiczne (z 27% w 2020 r. do 28% w 2021 r.). Równocześnie przedsiębiorcy z branży produkcyjnej zapewniają, że na cyfryzację pójdzie wyższa część zysków niż w poprzednich latach. W tegorocznej edycji badania Siemensa, 9,3% firm twierdzi, że nie będzie inwestować w cyfryzację.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *